پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

از هفته آینده عرضه گوشت گرم گوسفندی به بازار با قیمتی کمتر از 200 هزار تومان صورت خواهد گرفت. طی یک ماه اخیر قیمت گوشت قرمز با افزایش قابل توجهی روبرو شده به طوری که مشاهدات بازار نشان می دهد قیمت هر کیلو گوشت گرم گوسفندی به بیش از 300 هزار تومان رسیده، که همین امر منجر به کاهش مصرف این کالای اساسی مورد نیاز خانوار شده است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، با این حال کارشناسان معتقدند به دلیل وفور در عرضه گوشت قرمز و وجود دام مازاد در کشورمان قیمت واقعی گوشت قرمز ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است به طوری که توقف صادرات دام به کشورهای همسایه و به حداقل رسیدن قاچاق دام به این امر صحه می گذرد.

در همین خصوص ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون می گوید: دلیل گرانی گوشت قرمز،‌ سیستم توزیع بیماری است که درگیر فضای دلالی و مافیایی است به طوری که غرفه‌های میادین میوه و تره بار شهرداری با ارقام چند صد میلیون تومانی اجاره داده می‌شود و همین موضوع روی قیمت گوشت تاثیر می‌گذارد.

با این حال وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش قیمت گوشت قرمز در کشور در ابتدا گوشت منجمد ذخیره شده در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام را به بازار عرضه کرد و گوشت گرم را نیز در سامانه ستکاوا با قیمت پایین تر از 200 هزار تومان عرضه کرد و در گام آخر نیز قرار است گوشت گرم گوسفندی وارداتی را از هفته آینده با قیمتی پایین تر از 200 هزار تومان در سطح بازار عرضه کند.

عرضه گوشت گرم گوسفندی با قیمت پایین تر از 200 هزار تومان

در همین خصوص مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهادکشاورزی گفت: گوشت گرم گوسفندی وارداتی از هفته آینده با قیمت کمتر از ۲۰۰ هزار تومان به بازار عرضه می‌شود.

شهیاد آبنار افزود: در راستای تنظیم بازار گوشت قرمز در راستای تنظیم بازار گوشت قرمز مورد نیاز جامعه علاوه بر اینکه از محل عرضه دام‌های مازاد و غیر مولد اقداماتی انجام شده به پشتیبانی امور دام کشور در کل کشور ما ابلاغ کردیم نسبت به عرضه گوشت منجمد گوساله و گوسفندی اقدام بشود و همین طوری تمام غرفات قصابی میادین میوه و تربار ما گفتیم اشباح کنند هیچ گونه محدودیتی در توزیع نداریم.

وی گفت: برای گوشت گرم تمهیداتی فراهم شده در راستای واگذاری تنظیم بازار به تشکل‌ها و بخش خصوصی توافق شده که نسبت به واردات گوشت گرم گوسفندی اقدام خواهند کرد ظرف هفته آینده گوشت گرم گوسفندی وارد کشور خواهد شد و با قیمت زیر ۲۰۰ هزار تومان در میادین میوه و تربار و غرفات قصابی عرضه خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه گوشت وارداتی هم کیفیت دارد و هم می‌تواند در سطح گسترده عرضه شود، گفت: به هر حال برای تأمین کسری نیاز داخل بایستی این کار انجام بدهیم و واردات گوشت گرم انجام شود. گوشت وارداتی، گوشت بسیار مطلوبی است و مورد ذائقه مصرف کنندگان است.

آبنار افزود: هیچ گونه محدودیتی در توزیع این گوشت وجود ندارد و تمهیداتی اندیشیده شده تا در میادین میوه و تره بار و قصابی ها بدون هیچگونه محدودیتی، اما در یک شبکه تحت نظارت بازرسین ما توزیع شود.
قیمت‌های فعلی بازار گوشت قرمز کاذب است

«شاهپور علائی مقدم» درباره توزیع گوشت منجمد از سوی وزارت جهاد کشاورزی در سامانه ستکاوا افزود: اکنون توزیع گوشت منجمد از دو منبع تولید داخلی و گوشت منجمد برزیلی است که به دلیل کیفیت و بسته بندی مقداری با یکدیگر تفاوت قیمت دارند.

سرپرست معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: این محصول به منظور تامین نیاز استان تهران و تنظیم بازار گوشت کشور توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور در سامانه ستکاوا توزیع می شود.

وی با بیان اینکه گوشت منجمد با نرخ دولتی یک هفته در حال توزیع است، اضافه کرد: متقاضیان می توانند گوشت مورد نیاز خود از طریق سامانه مذکور در استان تهران سفارش دهند.

وی با تاکید بر اینکه فاصله قیمتی دام زنده و عرضه گوشت در بازار نیازمند آسیب شناسی است، اظهار داشت: اکنون قیمت دام زنده سبک به طور میانگین در کشور بین ۹۹ تا ۱۰۰ هزار تومان و قیمت دام زنده سنگین بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است.

علائی مقدم گفت: بنابراین قیمت لاشه گوسفندی درجه یک حدود ۲۰۰ هزار تومان و لاشه گوساله درجه یک حدود ۱۱۰ هزار تومان می شود، بنابراین ورود وزارت جهاد کشاورزی با عرضه گوشت منجمد موجب شکستن قیمت گوشت قرمز در بازار می شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت تهران برای کل کشور مرجع است، ادامه داد: این توزیع برای تنظیم بازاراستان تهران انجام می‌شود تا قیمت در میدان بهمن کاهش یابد.

سرپرست معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: قیمت گوشت تابع متغیرهای متفاوت از جمله هزینه تمام شده تولید، هزینه جابه‌جایی، شرایط اقلیمی، افزایش نرخ نهاده های دامی و نوسان نرخ ارز است، زیرا افزایش قیمت کالاهای مختلف از لحاظ روانی روی قیمت مواد غذایی نیز تاثیرگذار است.

توزیع گوشت قرمز منجمد با قیمت تا ۱۶۰ هزار تومان

وزارت جهاد کشاورزی قیمت انواع گوشت گوسفندی و گوساله وارداتی و تولید داخل برای عرضه در میادین میوه و تره بار را اعلام کرد.

بر این اساس برای محصولات تولید داخل هم اکنون نرخ گوشت مخلوط گوسفندی 135 هزار تومان، سردست گوسفندی 145 هزار تومان، قلوه‌گاه گوسفند داخلی 130 هزار تومان، راسته گوسفند 140 هزار تومان، ران گوسفندی 155 هزار تومان، گردن گوسفندی 135 هزار تومان، قلوه گاه گوساله 130 هزار تومان، راسته گوساله 160 هزار تومان، گردن گوساله و سردست آن نیز 150 هزار تومان است.

برای محصولات وارداتی نیز نرخ سردست گوساله 150 هزار تومان، گوشت مخلوط گوساله 140 هزار تومان، گردن گوساله 150 هزار تومان، ران گوساله 155 هزار تومان است.