پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

بر اساس آمارهای تولید، خودروسازان تا دو روز پیش یعنی 19 دی‌ماه بیش از 952 هزار دستگاه خودرو تولید کردند که عدد یاد شده یک رکورد برای دولت سیزدهم محسوب می‌‌شود.

به گزارش “ایران اقتصادی”، حال اینکه برخی این دستاورد را زیر سؤال می‌‌برند، جای ابهام دارد. به نظر می‌‌رسد آنهایی که اعتقاد دارند اعداد تولید خودرو دروغین است، با صنعت خودرو و بازار پرالتهاب این بخش آشنایی ندارند و تنها برای آنکه نگاه‌ها را به سمت خود جلب کنند، اظهار نظر می‌‌کنند.

باید تأکید کرد که بازار خودرو با انباشت تقاضا از سال 97 روبه‌رو شده است چرا که هر سال کشور به یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو نیاز دارد اما در سال 97 بیش از 798 هزار و ۹۲۸ دستگاه، در سال 98 حدود 758 هزار دستگاه و در سال 99 حدود 991 هزار و 692 دستگاه خودرو تولید شده و این عدد در سال گذشته هم به 963 هزار و 179 دستگاه رسید، لذا در تمام این سال‌ها خودروسازان نتوانستند به نیاز کشور پاسخ دهند.

از زمانی که دولت سیزدهم مستقر شد بنا بر تکمیل خودروهای ناقص گذاشت و فرصت‌هایی را ایجاد کرد تا خودروسازان در تنگنای تأمین قطعه نباشند. در 9 ماهه سال گذشته ۱۸۲ هزار دستگاه خودرو ناقص در پارکینگ خودروسازان انباشته شده بود که این عدد هم اکنون به صفر رسیده است.

این امر نشان می‌‌دهد که وضعیت تولید خودرو نسبت به دولت دوازدهم تغییرات شگرفی داشته است. لذا به صرف اینکه بازار خودرو دچار مشکل شده بخواهیم اعداد تولید را زیر سؤال ببریم، بسیار اشتباه است چرا که از 4 سال پیش بازار تشنه خودرو شده است.

شکست رکورد تولید 12 ماهه 1400

اخیراً یکی از نمایندگان مجلس در برنامه تلویزیونی آمار تولید خودرو را دروغ دانست و مدعی شد حداکثر تولید خودروی کشور به 600 تا 650 هزار دستگاه می‌رسد و به 700 هزار دستگاه هم نمی‌رسد و هر کس رقمی بیش از این اعلام کند، حتماً دروغ گفته است. اظهارات این نماینده مجلس در حالی است که تولید انواع خودرو در سال گذشته بیش از 964 هزار دستگاه بود.

طبق آخرین آمار، مجموع تولید انواع خودرو در کشور در 9 ماه نخست سال جاری از 876 هزار دستگاه هم فراتر رفته است. تا نوزدهم دی‌ماه نیز 76 هزار و 300 دستگاه خودروی جدید تولید شده و بدین ترتیب جمع تولید خودرو در سال جاری تا پایان روز گذشته بیش از 952 هزار دستگاه بوده است.

وزارت صمت توضیح داده است با تولید 12 هزار دستگاه خودرو تا پایان هفته جاری، رکورد تولید 12 ماهه 1400 شکسته خواهد شد. یعنی تا یک روز دیگر به اندازه کل سال 1400 خودرو تولید خواهد شد با این تفاوت که آمار تولید امسال، صرفاً شامل خودروهای کامل است در حالی که عدد اعلام شده در سال گذشته شامل قریب به 200 هزار تولید ناقص بود که در پارکینگ خودروسازان انباشته می‌شد.

ضمناً تعداد تحویل خودرو در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۳۰ درصد بیشتر می‌باشد که نتیجه تکمیل خودروهای ناقص سال گذشته بوده است.

نکته مهم این است که در تمام سال‌های گذشته آمار خودروهای ناقص جزو آمار تولید حساب می‌شد در حالی که خودروی ناقص جزو کالاهای در جریان ساخت است و نباید به حساب آمار تولید گذاشته شود. امسال برای اولین بار از خودروسازان خواسته شد که صرفاً آمار خودروهای کامل خود را به عنوان تولید اعلام کنند.

شفاف‌سازی آمار در بورس

ضمناً اکثر شرکت‌های خودروسازی کشور، بورسی هستند و ماهانه آمارهای تولید خود را به بورس اعلام می‌کنند و علاوه بر سازمان بورس که ناظر بر عملکرد این شرکت‌ها است، به طور مستمر در گزارش‌های حسابرسی وضعیت تولید شرکت‌ها ارزیابی موشکافانه می‌شود.

علاوه بر این، میزان مالیاتی که شرکت‌ها مکلف به پرداخت آن هستند، بر مبنای میزان تولید و فروش آنها است و هیچ شرکتی حاضر نیست با بزرگنمایی در آمار تولید برای خود هزینه مالیاتی مضاعف بپردازد.

همچنین مطابق آمار تمامی نهادهای رسمی خارج از وزارت صمت، بخش تولید خودرو در سال جاری رشد بی‌نظیری را به ثبت رسانده است.

به عنوان مثال، بر اساس گزارش بانک مرکزی از شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور، شاخص تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر در نیمه اول سال 1401 حدود 21 درصد بیشتر از رقم سال گذشته و برای تولید سایر وسایل نقلیه 57 درصد بیشتر از نیمه اول سال گذشته بوده است.

طبق آمار بانک مرکزی، وسایل نقلیه، پیشتاز رشد تولید در نیمه اول سال جاری بوده اند. همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد بخش صنعت کشور در نیمه اول سال جاری 5.8 درصد و رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ماشین‌آلات 15 درصد بوده که نسبت به سال‌های قبل رشدهای بسیار بهتری است و رشد چشمگیر تولید انواع وسایل نقلیه نقش مهمی در تحقق این رکوردها داشته است.

بنابراین شکی نیست که تولید خودروی کشور نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری پیدا کرده است. اما اینکه یک نماینده مجلس به دلایلی که کاملاً مشخص است تمایلی ندارد واقعیات رشد تولید در بخش‌های صنعتی کشور را ببیند و براحتی در یک برنامه تلویزیونی، آمارهای رسمی را دروغ جلوه می‌دهد، مایه تأسف است، هرچند انتظار اصلاح این رویه نادرست را نداریم.