جمعه؛ 19 خرداد 1402

در گزارشی که توسط ایران از تداوم عرضه خودرو در بورس کالا نوشته شده است، آمده که فروش خودروی کارا در بورس کالا، قیمت را در بازارهای غیر رسمی پایین کشید و بعد از اتمام معاملات کارا در بورس کالا، قیمت این خودرو در بازار غیر رسمی بیش از 20 میلیون تومان کاهش یافت.

به گزارش “ایران اقتصادی”، بر اساس آنچه که در ابتدای انتقال معاملات خودرو به بورس کالا مشخص شده بود، متولیان امر، اهدافی چون افزایش شفافیت در فروش خودرو، حذف رانت، نظم بخشی به بازار، افزایش رقابت و در نهایت افزایش رفاه مصرف کنندگان را دنبال می‌‌کردند که در این راستا، مقرر شد با انتقال خودرو به بورس کالا در قدم اول و همچنین آزادسازی واردات خودرو‌های خارجی در قدم بعدی، گام‌های ابتدایی برای اصلاح کلی بازار خودرو و خروج صنعت از بحران برداشته شود.

3در کنار این موارد، دولت اقداماتی را برای سامان بخشیدن به صورت‌های مالی شرکت‌ها، جداسازی شرکت‌های زیان‌ده و اصلاح ساختار مدیریتی شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌های سربار تولید و انواع هزینه‌های غیرعملیاتی کلید زد و اقداماتی را برای تحقق خصوصی‌سازی واقعی خودروسازان و واگذاری نهایی سهام باقی مانده دولتی به بخش خصوصی انجام داد.

این اقدامات در ادامه توانست ضمن افزایش درآمدهای عملیاتی خودروسازان، تاب‌آوری این صنعت را بالا ببرد تا صنعت خودرو ایران بتواند برای حضور در یک بازار رقابتی و قرار گرفتن در کنار سایر برندهای مطرح جهان آماده شود.

همچنین پیش بینی می شد تداوم عرضه خودرو در بورس کالا ، بازار ایران را به حد اشباع برساند که در این شرایط خودروسازان برای فروش بیشتر کالاهای خود نیازمند ارائه خدمات بیشتر و باکیفیت‌تر به مشتریان خواهند شد قیمت خودرو نیز روند کاهشی خود را آغاز خواهد کرد. موضوعی که در معاملات هفته گذشته خودرو نیز مشهود بود و افزایش عرضه ها در بورس کالا نه تنها توانست قیمت خودرو در بورس کالا را پایین بکشد، بلکه قیمت این کالا در بازارهای غیر رسمی نیز نزولی شده است.

بر این اساس عرضه خودرو در بورس کالا دیروز هم ادامه داشت و بنا به اعلام قبلی بورس کالای ایران ، روز سه شنبه، تعداد 500 دستگاه کارا دوکابین از طرف شرکت بهمن موتور در تالار خودروی بازارفیزیکی عرضه شد و یک هزار و 438 تقاضا برای آن به ثبت رسید.

طبق اطلاعیه منتشر شده از طرف سازمان بورس؛ مشارکت در این حراج برای افراد حقوقی و نیز افرادی که قبلا موفق به خرید خودرو از شرکت های خودرویی بودند بدون مانع بود و افرادی که قصد شرکت در این مزایده را داشتند تنها 10 درصد از قیمت پایه را می بایست به عنوان پیش دریافت در حساب بانک گارگزار خود مسکوک می کردند.

زمان تحویل این خودرو نیز 14 اسفندماه سال جاری تعیین شده است و پس از پایان فرآیند عرضه، نحوه تکمیل خرید از طریق پیامک به اطلاع مشتریان می رسد.

تداوم عرضه و کاهش قیمت خودرو

در پایان معاملات خودروی کارا دوکابین در بورس کالا، این خودرو تنها با اختلاف 10.4 درصدی نسبت به قیمت پایه و در عدد 333 میلیون تومان کشف قیمت شد که این مبلغ در مقایسه با قیمت کشف شده در عرضه قبلی که در تاریخ 27 آذرماه به انجام رسیده بود تغییر قابل توجهی را به ثبت نرساند و قیمت کارا در یک محدوده نسبتا ثابت باقی ماند.

همچنین قیمت این خودرو در بازارهای غیر رسمی حدود 450 میلیون تومان برآورد می شد که پس از کشف قیمت انجام شده در بورس کالا، شاهد کاهش قیمت بیش از 20 میلیون تومانی این خودرو در بازار غیر رسمی بودیم.

کاهش پیاپی قیمت خودرو در بازارهای غیر رسمی، درپی افزایش عرضه خودرو در بورس کالا اتفاق افتاده است و به نظر می رسد تداوم عرضه ها در بورس و همچنین تسهیل در دسترسی متقاضیان به این بازار می تواند طی ماه های آینده می تواند نظم بخشی و حذف رانت از بازار خودرو که در دولت قبل به عنوان یک رویا شناخته می شد، در پی داشته باشد.

نگاهی به معاملات 207 دربازارهای غیر رسمی نیز نشان می دهد، قیمت این خودرو نیز پس از عرضه موفق ایران خودرو در بورس کالا، روند نزولی را آغاز کرده است.

خودرو شاهین نیز پس از آنکه در عرضه های بورس کالا به قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت، در بازار غیر رسمی تا 10 میلیون تومان کاهش قیمت داشت و عرضه این خودرو در بازار غیر رسمی شدت گرفت.

معاملات فیدیلیتی امروز انجام می شود

امروز، چهارشنبه، 21 دی 1401، نیز قرار است 750 دستگاه فیدیلیتی 7 نفره در بورس کالا عرضه شود.

بر اساس اعلام بورس کالای ایران، مبلغ پیش دریافت خرید به میزان ۵۰ درصد قیمت پایه است و اشخاصی که در عرضه های قبلی بورس کالا خودرو سواری خریداری کرده اند و همچنین از ابتدای سال ۱۳۹۸ از شرکت های خودروسازی موفق به خرید خودرو شده اند امکان قبت سفارش نخواهند داشت.

هر کد بورسی صرفا امکان یک ثبت سفارش را دارد وثبت سفارش برای اشخاص حقوقی مجاز نیست.

این خودرو در قیمت پایه 772 میلیون تومان روی تابلو بازار فیزیکی بورس کالای ایران خواهد رفت.

بورس کالا در نامه ای شرایط خرید خودرو دنا پلاس دستی را که قرار است ۲۵ دی عرضه شود ابلاغ کرد.

در جدیدترین نامه مدیر بازرسی و امور اعضا بورس کالای ایران آمده است مهلت ثبت سفارش این خودرو ساعت ۱۷ روز شنبه ۲۴ دی بوده و میزان پیش دریافت خرید ۱۰۰ درصد است.

اشخاصی که در عرضه های قبلی در بورس کالا خودرو سواری خریداری کرده اند و همچنین از ابتدای سال ۱۳۹۸ از شرکت های خودروسازی موفق به خرید خودرو شده اند امکان ثبت سفارش نخواهند داشت.

هر کد بورسی صرفا امکان یک ثبت سفارش را دارد و ثبت سفارش برای اشخاص حقوقی مجاز نیست.

ایران خودرو قرار است دنا پلاس دستی را ۱۸۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بورس عرضه کند و آنرا ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ به مشتریان تحویل دهد.