پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

آمارهای گمرک از ابتدای سال تا دهه اول دی ماه سال جاری نشان می دهد که طی این مدت بیش از 165 تن زعفران خالص به ارزش حدود 160 میلیون دلار روانه بازارهای جهانی شده است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، زعفران یا طلای سرخ یکی از محصولات تولیدی کشاورزان ایرانی است که هر ساله ارزآوری زیادی را برای کشورمان به همراه دارد، به طوری که آمارهای گمرک نشان می دهد طی سالیان گذشته همواره 300 میلیون دلار ارزآوری برای کشورمان به همراه داشته است.

با این حال با توجه به تغییرات اقلیمی، کمبود بارش و خشکسالی در قطب های تولید این محصول، از میزان تولید آن طی سالهای گذشته کاسته شده بود.

به طوری که آمارهای تولید زعفران نشان می دهد در سال 1396 حدود 376 تن، سال 1397 حدود 404 تن، سال 1398 حدود 439 تن، سال 1399 حدود 431 و سال 1400 به حدود 236 تن رسیده است.

افزایش 20 درصدی تولید زعفران در کشور

آنطور که مسئولین وزارت جهاد کشاورزی می گویند در سال جاری تولید زعفران نسبت به سال قبل با رشد ۲۰ درصدی به ۳۵۰ تن رسیده است.

غلامحسین ساربان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به عنوان بزرگترین استان تولید کننده طلای سرخ با اعلام این که تولید با وجود خشکسالی با 20 درصد رشد روبرو بوده است، اظهار کرد: از ۱۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران کشور ۹۱ هزار هکتار مربوط به خراسان رضوی است که می توان گفت ۷۶ درصد سطح زیر کشت زعفران کشور در استان خراسان رضوی است.

وی گفت: هر هکتار زعفران متوسط به صورت عادی ۲۱۸ نفرروز اشتغال ایجاد می‌کند. در خراسان رضوی ۱۲۹ هزار خانواده بهره‌بردار زندگی می‌کند که عمده زعفران استان مربوط به تربت حیدریه و اطراف آن است

از طرف دیگر غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران با تایید این میزان تولید در کشورمان گفت: در سال جاری صادرات روند مثبتی داشته است و نسبت به سال گذشته مثبت هم بوده با این تفاوت که میزان صادرات از راه قاچاق در سال جاری نسبت به سال گذشته هم زیاد بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته صادرات طلای سرخ به 263 میلیون دلار رسیده که در سال جاری صادرات بیشتر از سال گذشته بوده که بخشی از آن به صورت قانونی و بخشی به صورت قاچاق روانه دیگر کشورها شده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفت: خریداران در ابتدای فصل برداشت هر کیلو گرم زعفران را از کشاورزان 52 میلیون تومان خریداری می کردند ولی این قیمت در حال حاضر به 34 میلیون تومان رسیده است.

زعفران ایرانی در بازار 56 کشور دنیا

اگرچه زعفران در ایران بیشتر در مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد، اما بخش عمده ای از کشورهای اروپایی این طلای سرخ را فرآوری کرده و در صنایع گوناگون مانند داروسازی مورد استفاده قرار می دهند و با توجه به اینکه ایران تولیدکننده مرغوب ترین زعفران جهان به شمار می رود، متقاضیان زیادی از سراسر دنیا خواهان این محصول استراتژیک ایرانی هستند.

از این رو آمارهای گمرک از ابتدای سال تا دهه اول دی ماه سال جاری نشان می دهد که طی این مدت بیش از 165 تن زعفران خالص به ارزش حدود 160 میلیون دلار روانه بازارهای جهانی شده است.

اتریش، اردن، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، امارات متحده عربی، اندونزی، انگلستان، آمریکا، ایرلند، ایتالیا، آرژانتین، آفریقای جنوبی، آلمان، بحرین، بلژیک، پاکستان، پرتغال، تایلند، تایوان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، چین، زامبیا، ژاپن، سری لانکا، سنگاپور، سوئیس، سوئد، صربستان و مونته نگرو، عراق، عمان، روسیه، فرانسه، فلیپین، قطر، کامبوج، کانادا، کره جنوبی، کنیا، کویت، گرجستان، لبنان، مالزی، مجارستان، مصر، موریس، نروژ، نیجریه، نیوزیلند، هلند، هندوستان، هنگ کنگ، ویتنام و یونان
انعقاد بزرگترین قرارداد زعفران جهان میان ایران و قطر

با توجه به اینکه کشورمان در زمینه فرآوری طلای سرخ با مشکلات زیادی روبه رو بود هر ساله شاهد قاچاق زعفران ایرانی به صورت فله و خام به افغانستان بودیم و از آن طریق نیز زعفران ایرانی به کشورهای اروپایی ارسال می شد و با برند اسپانیا و دیگر کشورها در بازار به فروش می رسید، همین امر سبب شد دولت سیزدهم برای افزایش تولید این محصول در کشور به حمایت از کشاورزان بپردازد و از طرف دیگر با توسعه دیپلماسی اقتصادی زمینه صادرات و فرآوری این محصول و افزایش درآمدزایی و ارزآوری برای کشورمان در بخش کشاورزی را سرلوحه کار خود قرار دهد.

از این رو با توجه به رایزنی های فراوان اقتصادی و استقبال کشورها از زعفران ناب و باکیفیت ایرانی، زمینه صادرات و فرآوری این محصول به قطر و چین فراهم شده است تا این مهم به قاچاق و خام فروشی طلای سرخ پایان بخشد به طوری که گفته می شود وزارت جهاد کشاورزی به دنبال صادرات یک میلیارد دلاری زعفران به چین و قطر است.

به طوری که در 27 شهریورماه سال جاری بزرگ ترین قرارداد تجاری در حوزه زعفران بین ایران و قطر برای انتقال و فرآوری 200تن زعفران با ارزش اولیه 300 میلیون دلار با حضور شخصیت های سیاسی و اقتصادی دو کشور به امضا رسید و یک ماه بعد در 20 مهرماه سال جاری طبق توافق انجام شده، نخستین محموله صادراتی زعفران از محل مازاد نیاز داخلی کشور، در گمرک مشهد با حضور مدیر کل سازمان استاندارد، مدیر کل گمرک و نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، بارگیری و به مقصد کشور قطر ارسال شد و یک هفته بعد نیز دومین محموله به قطر ارسال شد.

این قرارداد در مدت کوتاهی توانست ضمن اثر مثبت بر رونق بازار زعفران ایران ، شادی و امید را در دل کشاورزان زعفران کشور به ارمغان آورد. موضوعی که رئیس سازمان توسعه تجارت نیز آن را تایید می‌کند.

در همین خصوص علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن تایید صحّت بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان و اعلام حمایت قاطع دولت از این قرارداد گفت: قرارداد قطر ، بین یکی از برندهای معروف و شاخص کشور و یکی از تجار بزرگ و به نام قطر با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات دو کشور امضا شده است.

به دلیل حساسیت‌های موجود در بازار زعفران جهان و صیانت از جایگاه مهم ایران در این بازار و همچنین مباحث مرتبط به تحریم‌های ظالمانه اقتصادی کشور، تاکنون طرف ایرانی این قرارداد بنا بر صلاحدید، از انتشار اخبار ابعاد مختلف آن خودداری کرده است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: قرارداد با ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار منعقد شده و امیدواریم با تحقق اهداف صادرکننده و ایجاد زنجیره و بسترسازی مناسب در این مسیر، در سال‌های آینده نیز خیال کشاورزان و فعالان صنعت زعفران ایران برای منتفع شدن از این بازار راحت شود.

پیمان پاک درباره زمان بندی پیش بینی شده برای تحقق کامل این قرارداد نیز گفت: انجام تعهد کامل این قرارداد نیاز به زمان و پیگیری‌های طرفین دارد و سازمان توسعه تجارت به طرف ایرانی قرارداد اعلام آمادگی کرده که همه تلاش خود را جهت تحقق کامل این قرارداد به انجام رسانَد تا کلیه عوامل این زنجیره از جمله کشاورزان زعفران کار ایران به منافع خود دست یابند و شاهد اثر مطلوب آن بر بازار زعفران ایران در بلند مدت باشیم.