دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

با راه‌اندازی خطوط جدید باری مانند کشتیرانی چابهار به شرق آسیا، بنادر آفریقایی و اروپایی، حمل بار کانتینری نسبت به سال قبل رشد 15 درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، برای اولین بار هفته گذشته کشتی کانتینری با ظرفیت 6500 TEU در بندر چابهار پهلوگیری کرد. این کشتی با هدف کاهش زمان حمل بار از کشورهای شرق آسیا، وارد چابهار و به این ترتیب خط جدید کشترانی از چابهار به مقاصد دیگر راه‌اندازی شد.

هدف اصلی از برقراری سرویس مستقیم خاور دور به بندر چابهار در وهله اول، کوتاه کردن زمان ترانزیت محمولات از خاور دور و دیگر بنادر اروپایی و آفریقایی است.

راه‌اندازی خطوط جدید حمل بار به مقاصد مختلف، با هدف دستیابی به رشد ترانزیت اجرا می‌شود. مهم‌ترین گذرگاه حمل کالای ترانزیتی، کریدور شمال-جنوب است که راه‌های ارتباطی جاده‌ای، دریایی و ریلی را در بر دارد.

ببیشترین حمل نهایی کالا به مقاصد مختلف از طریق حمل دریایی است، از این‌رو توسعه بنادر و زیرساخت‌های کشترانی یکی از محورهای سیاست راهبردی افزایش ارتباطات تجاری و ترانزیتی کشور است.

در واقع رونق کریدور شمال- جنوب وابسته به توسعه تجارت با کشورهای حاشیه خزر، روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای جنوبی، آفریقایی، هند و کشورهای شرق آسیا است.

برای تکمیل کریدور شمال- جنوب چندین مسیر وجود دارد، در حال حاضر بهترین و مقرون به صرفه‌ترین مسیر در کریدور شمال- جنوب، حمل دریایی از هند به مقصد چابهار یا بندرعباس و از آنجا حمل ریلی یا جاده‌ای به خزر و سپس حمل دریایی به روسیه است. از این مسیر هند، ایران، روسیه و اروپا به هم متصل می‌شوند.

از طرفی با راه‌اندازی کشتیرانی چابهار- خاور دور، کشورهای شرق آسیا و همچنین بنادری از آفریقا و جنوب آسیا به بنادر روسیه متصل می‌شوند. به این ترتیب ظرفیت حمل بار ترانزیتی از مسیر ایران رشد خواهد داشت.

در 8 ماهه امسال، در مجموع، ترانزیت کشور رشد 8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را ثبت کرده است. هدفگذاری امسال رسیدن به عدد سالانه ۲۰ میلیون تن ترانزیت است، برای این هدف، توسعه تمام مسیرهای ترانزیتی مود نظر بخش حمل و کشور قرار گرفته است.

رفع موانع ترانزیتی در مسیرها و پایانه‌های مرزی نیز برنامه ای است که همزمان با توسعه مسیرها و ناوگان ترانزیتی به پیش می‌رود.

در خصوص تردد کشتی‌های کانتینری از خاور دور به بندر چابهار، مجید سجده مدیرعامل شرکت حمل کانتینری گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه امسال نیز رکورد سال قبل در بخش حمل کانتینری شکسته خواهد شد، گفت: از این پس هر دو هفته یک‌بار کشتی‌های کانتینری با ظرفیت بالا به‌صورت مستقیم از خاور دور به بندر چابهار تردد خواهند داشت.

وی با اعلام اینکه شرکت حمل کانتینری گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران امسال نیز در تداوم رویکرد ارزش آفرینی سال قبل رکورد حمل کانتینر را شکسته است، تصریح کرد: برآورد ما در بخش حمل بار کانتینری آن است که تا پایان سال‌جاری رکورد سال قبل خود را در عملیات حمل کانتینر به مقدار ۱۵ درصد افزایش دهیم.

وی با تأکید بر اینکه در حال راه‌اندازی خطوط جدید حمل بار کانتینری به بنادر مختلف هستیم، به ورود نخستین شناور کانتینری این شرکت با ظرفیت ۶۵۰۰ TEU کانتینر به بندر چابهار اشاره کرد و گفت: ایجاد خط منظم کانتینری از/به چابهار – شرق دور، دستاوردی ملی برای گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بخصوص حمل‌ونقل کانتینری این گروه است.

سجده در خصوص فعالیت این خط منظم کانتینری تصریح کرد: از این پس هر دو هفته یک‌بار کشتی‌های کانتینری با ظرفیت بالا به‌ صورت مستقیم از خاور دور به بندر چابهار تردد خواهند داشت و این اقدام استمرار می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان منطقه آزاد چابهار و سازمان بنادر و دریانوردی در زمینه راه‌اندازی خط کانتینری به بندر چابهار، همکاری خوبی با گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند، ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمینه توسعه ترانزیت و رونق کریدور شمال – جنوب توفیقات بیشتری نصیب گروه کشتیرانی شود.

مدیرعامل شرکت حمل کانتینری گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه در حال حاضر کشتی‌های بزرگ‌تر کانتینری این شرکت با ظرفیت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تی‌ای‌یو به‌ دلیل امکانات محدود بندر چابهار، امکان پهلوگیری در این بندر را ندارند، افزود: در صورت نصب گنتری کرین‌ها در بندر چابهار این محدودیت نیز تا حد زیادی رفع خواهد شد.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین عوامل برای توسعه ترانزیت از بندر چابهار، توسعه پسکرانه این بندر در بخش‌های مختلف جاده‌ای و ریلی است.

سجده از دیگر موانع عدم توسعه ترانزیت از بندر چابهار به بالا بودن کرایه حمل زمینی از این بندر اشاره کرد و گفت: حمل جاده‌ای کانتینر از این بندر به اصطلاح دوسر بار نیست؛ اما اگر کانتینرها دوسر بار شوند مطمئناً امکان توسعه فعالیت‌ها بیش از پیش وجود دارد و بندر چابهار می‌تواند شانه به شانه بندرعباس توسعه یابد.

البته ترانزیت منطقه از چند مسیر در حال رخ دادن است. از سمت شرق پاکستان بسیار فعال است، بندر کراچی و گوادر زیرساخت‌های بسیار مناسبی را فراهم کرده‌اند.

از سوی دیگر بندر‌ ام القصر عراق در حال توسعه است که در این میان بندر چابهار می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا نماید و بر این اساس در صورتی که پسکرانه، خط راه‌آهن و جاده توسعه یابد مطمئناً بندر چابهار بیش از این فعال خواهد شد.

همچنین مرتضی سالاری، مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از جهش ۷۲ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر یخچالی به میزان ۱۰۳ هزار و ۲۹۵ TEU طی ۹ ماهه سال‌جاری در این بنادر خبر داد. این افزایش تخلیه و بارگیری کالا در بنادر غرب هرمزگان نیز در راستای رشد ترانزیت و تجارت با کشورهای منطقه به دست آمده است.

در این خصوص مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۱۰۳ هزار و ۲۹۵ TEU کانتینر یخچالی با تناژ یک میلیون و ۱۰۰ هزار و ۷۲۶ تن در بنادر غرب این استان تخلیه و بارگیری شده است.

حجم زیادی کالای ترانزیتی بین بنادر روسیه در دریای خزر با بنادر هند مبادله می‌شود. با توجه به امکانات موجود در چابهار، ظرفیت جابه‌جایی 30 تا 40 هزار TEU کانتینر کالا در این بندر وجود دارد. مهم‌ترین حلقه توسعه چابهار برای تبدیل شدن به بندری ترانزیتی، اتصال به راه‌آهن است. به گفته مسئولان بخش حمل و نقل، پروژه راه‌آهن چابهار تا سال آینده تکمیل می‌شود.

حمل کالا مستقیم از هند به روسیه و از طریق دریا 35 روز طول می‌کشد اما از طریق ایران این زمان 17 تا 20 روز است. بنابراین با توسعه زیرساخت‌های بندری و دریایی در جنوب و شمال کشور، حجم قابل توجهی بار برای ترانزیت جذب مسیرهای ایران می‌شود.

ارزش حجم تجارت شش ماهه ایران با روسیه حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار و با هند حدود یک میلیارد دلار بود. اتصال خطوط مختلف ترانزیتی به کریدور شمال- جنوب، مسیری مناسب را جایگزین مسیرهای فعلی ترانزیتی میان کشورهای جنوبی و شمالی خواهد کرد و تجارت و ترانزیت ایران در منطقه را متحول خواهد کرد.