سه‌شنبه؛ 16 خرداد 1402

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با اعلام اینکه سقف نرخ سود سپرده یکساله، 20 درصد است، گفت: تنها اوراق سپرده گذاری بلندمدت است که از امروز با سود 23 درصد افتتاح می شود.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علیرضا قیطاسی گفت: طبق مصوبه بانک مرکزی سود سپرده‌های سالانه تا سقف ۲۰ درصد مجاز است و بیش از آن تخلف محسوب می‌شود و تنها موردی که امروز بانک‌ها براساس سهمیه ابلاغی می‌توانند سود سپرده را بیشتر از ۲۰ درصد بدهند همین اوراقی است که به بانک‌ها اجازه داده شده تا از امروز به فروش برسانند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی همچنین، گفت: سهمیه بانک‌ها برای فروش اوراق سپرده گذاری بلندمدت بر اساس حجم عملیات آنها، تعداد شعب و … تعیین می شود.

قیطاسی با بیان اینکه نظارت بر بانک‌ها هم به صورت بازرسی میدانی انجام می شود، هم بازرسی خود بانک‌ها و هم به طور نامحسوس، افزود: سود پرداختی این اوراق به صورت ماهیانه است و پرداخت سود در اول یا آخر دوره ممنوع است و اگر بانکی سود اول دوره بدهد تخلف محسوب می شود.

وی گفت: مردم می‌توانند با مراجعه به شعب شبکه بانکی در سطح کشور برای افتتاح حساب‌های کوتاه مدت، سپرده یک ساله و هم اوراق سرمایه گذاری یک ساله اقدام کنند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در این باره خرید و فروش اوراق در بورس گفت: خرید و فروش بورس هم از طریق بازار سرمایه و هم از بازار پول امکان پذیر است.