جمعه؛ 19 خرداد 1402

مدیرعامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان با تاکید بر خودکفایی 25 درصدی کشور در تامین نهاده های دامی، گفت: قبل از اصلاح ارز ترجیحی، 24 میلیون تن نهاده در کشور مصرف می شد.

به گزارش گایران اقتصادی”، مجید جعفری در گفتگو با روزنامه ایران در خصوص میزان مصرف نهاده های دامی در کشور، اظهار کرد: تا قبل از اصلاح ارز ترجیحی در کشورمان مصرف نهاده های دامی 24 میلیون تن بود.

وی با بیان این که میزان خودکفایی کشورمان در تولید نهاده های دامی 25 درصد است، افزود: از این میزان تنها 6 میلیون تن آن شامل جو، ذرت و سویا در کشورمان تولید می شد که بیشترین میزان تولید نیز با بیش از سه میلیون تن به جو اختصاص داشت با این وجود 18 میلیون تن دیگر نیز از طریق واردات تامین می شد.

مصرف نهاده های دامی به 17 میلیون تن رسید

جعفری اظهار نمود: با وجود آن که واحدهای مرغداری و دامداری نیاز شدیدی به کنجاله سویا در کشورمان دارند، ولی این محصول در ایران تولید نمی شود و به جای آن واحدهای تولیدی از کنجاله کلزا استفاده می کنند.

مدیرعامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان خاطر نشان کرد: پس از اصلاح ارز ترجیحی با توجه به منطقی شدن مصرف و افزایش نرخ نهاده های دامی میزان مصرف این محصولات به 17 میلیون تن رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واردات ۵ میلیون تن صادرات خوراک دام و طیور از کشورهای همسایه عنوان کرد: سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۵ کشور همسایه ایران حدود ۵ میلیون تن خوراک دام و طیور وارد کردند که در این حجم سهم ایران صفر بوده، در حالی که تولید خوراک دام در ایران بسیار پایین‌تر از کشورهای رقیب است.

جعفری ادامه داد: اگر تولیدکننده خوراک دام در زنجیره تولید پروتئین بتواند غذای سالم و باکیفیت تامین کند این کیفیت سر سفره مردم نمود پیدا خواهد کرد. هدف فعالان این حوزه بهبود فعالیت و افزایش بهره وری در کارخانجات تولیدی است.

وی اظهار امیدواری کرد برای بهبود شرایط کارخانجات باید به سوی برندسازی حرکت کنند و در این باره تاکید کرد: اگر صادرات خوراک دام آزاد شود تمام ظرفیت غیرفعال کارخانجات به چرخه تولید بر می‌گردند و بهای تمام شده با افزایش حاشیه سود کاهش پیدا می‌کند.

صادرات 21 میلیون دلاری خوراک آبزیان

همچنین در این نشست ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون گفت: صنعت خوراک دام یکی از صنایعی مهم در تولید پروتئین کشور است. در این باره اگر قرار است افزایش بهره وری اتفاق افتد باید توجه ویژه به امر صادرات داشت.

وی افزود: در حال حاضر فقط حدود ۴۰ درصد ظرفیت کارخانجات فعال هستند و این امر حاشیه سود آنها را کاهش داده و قیمت تمام شده را در بازار افزایش داده است.

قاسمی یادآور شد: ایران در منطقه خاورمیانه جز کشورهای پیشرو در فناوری خوراک دام، طیور و آبزیان بوده و بر اساس آمار منتشر شده گمرک سال گذشته نزدیک به ۲۸ هزار تن به ارزش ۱۱ میلیون دلار صادر داشته ایم. این عدد در ۱۰ ماهه امسال به ۲۹ هزار تن به ارزش ۲۱ میلیون دلار رسیده است.

قاسمی با بیان اینکه هدف‌گذاری ما برای صادرات 100 میلیون دلار است،‌ گفت: دولت باید حمایت‌های لازم را برای صادرکنندگان انجام دهد، همان کاری که کشورهای دیگر مانند ترکیه در این زمینه انجام می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه کشور وابستگی 90 درصدی در تامین نهاده‌های طیور دارد، گفت: استفاده از خوراک دام آماده به کاهش مصرف، بهره‌وری تولید و سلامت محصولات غذایی کمک خواهد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون اضافه کرد: برخی کارخانجات فعال در حوزه خوراک دام دانش بنیان بوده و به لحاظ فناوری کاملاً به روز هستند. از سوی دیگر به دلیل انرژی ارزان و دستمزد پایین نسبت به کشورهای رقیب فرصت خوبی برای بازاریابی وجود دارد که صادرات خوراک دام کشور از ۲۱ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن افزایش پیدا کند.

وی افزود: تبدیل محصولات به کالاهایی با ارزش افزوده بالا و صادرات آن، درآمدزایی خوبی برای کشور به ارمغان می‌آورد. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد ظرفیت کارخانجات کشور خالی است که استفاده از این ظرفیت می‌تواند نیاز بازار کشورهای همسایه را پوشش دهد.