یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران با اشاره به اینکه قاچاقچیان لوازم خانگی به راحتی قابل شناسایی هستند، گفت: با توجه به ایان پایان سال، انتظار رونق بازار لوازم خانگی را داریم.

به گزارش “ایران اقتصادی”، اکبر پازوکی با اشاره به اینکه قاچاقچی لوازم‌خانگی به‌ راحتی قابل شناسایی است، گفت: قاچاقچیان لوازم‌ خانگی از سیستم بانکی، برای نقل و انتقال پول استفاده می‌کنند و بر این اساس به‌ راحتی قابل شناسایی‌ هستند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران افزود: اصناف و بازاریان در سال‌های گذشته و حتی در ایام رکود ناشی از کرونا، مالیات و عوارض خود را پرداخت کرده‌اند، اما باید به سراغ افرادی که فرار مالیاتی دارند و همچنین قاچاقچیان نیز رفت.

این مقام صنفی تصریح‌کرد: کسبه‌ای که آبرو و حیثیتی برای خود دست و پا کرده‌اند، هیچ‌وقت سراغ فروش اجناس قاچاق و فیک (تقلبی) نمی‌روند، هر چند همواره عده‌ای سودجو نیز پیدا می‌شوند.

وی اظهار داشت: هر چند به دلیل گرانی‌ها و پایین بودن قدرت خرید مردم شاهد رکود هستیم، اما امروز که در سطح عرضه حاضر می‌شویم، حتی یک تابلوی مربوط به لوازم‌خانگی خارجی مشاهده نمی‌شود.

پازوکی گفت: بانک‌ها به‌ جای اینکه پول‌ها را به سمت تولید ببرند، به سمت فروش اقساطی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌برند، اما کسی به فکر تقویت اتحادیه‌ها نیست.

وی با تاکید بر اینکه منکر به‌ روز بودن و شیوه‌های فروش مدرن نیستیم، یادآور شد: این اتحادیه با سابقه ۶۰ ساله، دید و ذائقه مردم را نسبت به کالای ایرانی عوض کرده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌ خانگی تهران تصریح‌کرد: این اتحادیه‌ها بودند که مردم را از مصرف کالا‌های قاچاق منع کردند، شناسه کالا تعریف کردند و ورود به سامانه جامع تجارت و برخوردار بودن از گارانتی را به مشتریان شناساندند، بنابراین باید بیشتر به اتحادیه‌ها بها داده شده و دست از بی‌مهری نسبت به توزیع‌کنندگان برداشته شود.

پازوکی افزود: امروز شاهدیم تولیدکنندگان خود به فروشگاه‌دار و توزیع‌کننده تبدیل شده‌اند و حتی تسهیلات بانکی می‌گیرند تا کالا را مستقیم به دست مصرف‌کنندگان برسانند، در حالی که سهم و نقش توزیع‌کنندگان در نظر گرفته نمی‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران با اشاره به در پیش بودن ایام پایانی سال، گفت: مردم به‌ طور معمول در این ایام به دنبال نو کردن وسایل خانه هستند و امیدواریم قدرت خرید مردم تقویت شود تا شاهد راه افتادن بازار و خروج آن از رکود باشیم.