یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

مرکز آمار ایران اعلام کرد: بررسی تغییرات قیمت برخی انواع کالا در آذرماه نشان می دهد که بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به " شیر خشک" با ٤,٦ درصد و " تخم مرغ ماشینی " با ٣.٧ درصد است و همچنین بیشترین کاهش قیمت نیز مربوط به " ماست پاستوریزه " با ٠.٥- درصد بوده است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، در آذر ماه ١٤٠١ تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور بشرح زیر است:

نان و غلات

در این گروه، اقلام ” شیرینی خشک ” با ١,٩ درصد و ” رشته آش ” با ١.٦ درصد بیشترین افزایش قیمت و قلم “ماکارونی” با ٠.٢- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها

در این گروه، اقلام ” گوشت گوسفند ” با ٧,١ درصد ،” کنسرو تن ماهی ” با ٣.٢ درصد و ” گوشت گاو یا گوساله” با ٢.٥ درصد بیشترین افزایش قیمت و قلم ” مرغ ماشینی” با ١١.٨- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” شیر خشک” با ٤,٦ درصد و ” تخم مرغ ماشینی ” با ٣.٧ درصد و می باشد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” ماست پاستوریزه ” با ٠.٥- درصد بوده است.

ميوه و خشكبار

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” هندوانه ” با ١٦,٥ درصد و” هلو ” با ١١.٠ درصد می­باشد. همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” پرتقال ” با ١٣.٩- درصد و ” لیمو ترش ” با ٠.٣- درصد است.

سبزيجات و حبوبات

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” پیاز ” با ٢٥,٤ درصد و ” کدو سبز” با ٦.٤ درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به “گوجه فرنگی” با ٤.٤- درصد و” هویج ” با ٢.٧- درصد است.

قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” چای خارجی بسته ای” و ” نوشابه گازدار ” با ١,٦ درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به “شکر ” با ٠.٧- درصد و ” قند ” با ٠.٥- درصد است.