یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

طبق آمار‌های جدید، ۸۷۶ هزار خودرو از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه تولید شد در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، ۷۴۳ هزار دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده بود.

به گزارش “ایران اقتصادی”، بیشترین تولید انجام شده در این مدت مربوط به دسته خودرو‌های سواری با ۷۶۰ هزار دستگاه بود که ۸۶.۷ درصد از مجموع تولیدات را تشکیل می‌دهد. این میزان تولید در مقایسه با ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ رشد ۱۳ درصدی داشته است.

در دسته وانت، خودروسازان داخلی با ثبت رشد ۵۱ درصدی، ۸۹ هزار دستگاه تولید داشتند.

ون، رکورددار رشد تولید

همچنین بالاترین رشد تولید خودروسازان در بخش ون با ۳۶۰ درصد ثبت شد. در این بخش امسال ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه تولید به ثبت رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته فقط ۵۵۰ دستگاه بود.

شکسته شدن رکورد تولید ماهانه خودرو

برپایه این گزارش، در آذر ماه امسال حدود ۱۲۸ هزار دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که بیشترین میزان تولید ماهانه خودرو طی پنج سال گذشته است. این آمار نسبت به ماه پیش نیز افزایش پنج درصدی نشان می‌دهد.

در این ماه شاهد تولید بیشترین خودرو در پنج سال اخیر در گروه سایپا به تعداد حدود ۴۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه بودیم که نسبت به ماه پیش افزایش سه‌درصدی داشته است.

همچنین تولید بیشترین خودرو در چهار سال اخیر در ماه جاری در گروه ایران‌خودرو به تعداد حدود ۶۲هزار دستگاه به ثبت رسید که حاکی از افزایش هشت درصدی نسبت به ماه پیش است.

رشد ۴۰۷ درصدی تولید خودروی کامل

در ۹ ماهه امسال، افزایش تولید خودروی کامل در دو خودروساز بزرگ کشور به میزان حدود ۴۰۷ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال به ثبت رسید.

کل تولید خودروی کامل تا پایان آذرماه ۱۴۰۰حدود ۱۳۴هزار دستگاه بوده و امسال این رقم به بیش از ۶۷۸ هزار دستگاه است.

در این مدت، شاهد کاهش تولید خودروی ناقص در ایران‌خودرو و سایپا به میزان حدود ۹۱ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال هستیم. کل تولید خودروی ناقص پارسال حدود ۵۴۳ هزار دستگاه بوده و سال جاری حدود ۵۰هزار دستگاه است.

کاهش خودروی موجود در کف پارکینگ دو خودروساز بزرگ کشور از دیگر آمار‌های قابل توجه است، به‌ طوری که کل خودرو‌های موجود در پارکینگ در سال گذشته حدود ۱۷۳هزار دستگاه بود و در سال جاری تقریبا به صفر رسیده است.

بر اساس این گزارش، کاهش تعهدات معوق در دو خودروساز بزرگ کشور به میزان حدود ۶۳ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال (تعهدات معوق پارسال حدود ۲۱هزار دستگاه بوده و سال جاری به کمتر از هشت هزار دستگاه رسیده است) و کاهش تعهدات کل در دو خودروساز بزرگ کشور به میزان حدود ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال (تعهدات کل پارسال حدود ۴۹۰هزار دستگاه بوده و سال جاری به کمتر از ۴۳۰هزار دستگاه رسیده است)، قابل ذکر است.

تا پایان آذر ماه یک‌هزار و ۷۶۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس در کشور تولید شد که حاکی از رشد ۴۹ درصدی است.

همچنین افزایش تولید خودرو‌های سنگین (کامیونت، کامیون و کشنده) به میزان حدود ۱۶۶ درصد در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ با تولید ۲۳هزار دستگاه به ثبت رسید.