پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

روزنامه ایران با انتشار گزارشی از تسریع روند ترخیص نهاده های دامی از گمرکات کشور در 9 ماه نخست امسال، عنوان کرد: در پاییز سال جاری 5 میلیون تن نهاده دامی وارد کشور شده که این میزان با واردات نهاده دامی طی شش ماه نخست سال جاری برابری می کند.

به گزارش “ایران اقتصادی”، طی دو ماه اخیر روند واردات نهاده های دامی (ذرت، دانه سویا، جو، کنجاله سویا) به کشور تسریع شده و شاهد ترخیص شدن محموله های زیادی از این کالای اساسی مورد نیاز دامداران و مرغداران در کشور هستیم.

به طوری که آمارهای گمرک حاکی از آن است که در پاییز سال جاری 5 میلیون تن نهاده دامی وارد کشور شده که این میزان با واردات نهاده دامی طی شش ماه نخست سال جاری برابری می کند به همین دلیل به قطعیت می توان گفت که قفل ترخیص و واردات نهاده های دامی باز شده است.

همین امر نیز اثر خود را در بازار گذاشته و تولید محصولاتی همچون مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز و لبنیات که بیشترین تاثیر پذیری را از تامین نهاده دامی در بازار می گیرند افزایش یافته که این امر ثبات را به این بازارها آورده است.

کشورمان در حال حاضر به دلیل خشکسالی و آب بر بودن نهاده های دامی تنها 6 میلیون تن از این محصولات را تولید می کند، از طرف دیگر قیمت این محصولات در بازار جهانی به تبع جنگ اوکراین و روسیه با افزایش قابل توجهی روبه رو شده، از این رو به دلیل ارزبری بالای واردات نهاده های دامی به کشورمان و سهم 50 درصدی در واردات محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی به دنبال خودکفایی 50 درصدی در تولید این محصولات است.

از این رو وزارت جهاد کشاورزی علاوه بر خودکفایی 50 درصدی نهاده های دامی در افق 1404 به دنبال توسعه کشت فراسرزمینی در دیگر کشورها برای تامین این نهاده ها است.

از این رو به نظر می رسد با اجرای طرح الگوی کشت در کشورمان خصوصا در سطح دیمزارها میزان تولید جو با افزایش قابل توجهی روبه رو شود و از طرف دیگر اراضی آبی نیز صرف تولید محصولات آبی همچون ذرت و سویا شود تا از این طریق کشورمان بتواند از میزان وابستگی خود به این نهاده های دامی بکاهد.

واردات 4.8 میلیارد دلاری نهاده های دامی به کشور

براساس آمارهای گمرک در 9 ماهه سال جاری 9 میلیون و 911 هزار تن نهاده دامی به ارزش 4 میلیارد و 814 میلیون و 671 هزار و 734 دلار وارد کشور شده، به طوری که طبق این آمار بیشترین میزان واردات مربوط به ذرت دامی بوده است.

این آمار نشان دهنده آن است که طی یک ماه اخیر حدود 2 میلیون تن نهاده دامی از گمرکات کشور ترخیص شده، به طوری که تا ماه گذشته 6 میلیون و 400 هزار تن نهاده وارد کشور شده است.

در حال حاضر یکی از اصلی ترین نهاده های دامی مورد نیاز اکثر دامداران ذرت است، به همین دلیل در سال جاری 6 میلیون و 46 هزار تن ذرت به ارزش 2 میلیارد و 422 هزار دلار وارد کشور شده که عمده مبادی وارداتی این محصول روسیه، سوئیس، امارات، اسلواکی، ترکیه، مجارستان، عراق، عمان، انگلیس، آلمان و برزیل بوده است.

دانه سویا یکی دیگر از نهاده های دامی است که سهم زیادی در واردات بخش کشاورزی طی 9 ماهه سال داشته، به طوری که طی این مدت یک میلیون و 855 هزار و 646 تن دانه سویا به ارزش یک میلیارد و 435 میلیون دلار وارد کشور شده که عمده مبادی واردات این محصول انگلیس، ترکیه، سوئیس، امارات و عمان بوده است.

همچنین 734 هزار و 532 تن کنجاله سویا از روسیه، انگلیس، سوئیس، اتریش، آذربایجان، امارات، قزاقستان و هلند به ارزش 445 میلیون دلار وارد کشور شده است.

از طرف دیگر یک میلیون و 276 هزار و 157 تن جو به ارزش 512 میلیون دلار برای تامین نهاده های دامی مورد نیاز دامداران به کشور وارد و در بین دامداری های صنعتی توزیع شده که مبادی عمده واردات این محصول روسیه، اسپانیا، امارات، انگلیس، هلند، مجارستان، قزاقستان، سوئیس، آذربایجان، ترکیه، آلمان و عمان بوده است.

پهلوگیری یک کشتی ۶۵ هزار تنی نهاده دامی در بندر امام

مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان از پهلوگیری یک فروند کشتی اقیانوس پیما حامل ۶۵ هزار تن نهاده دامی در بندر امام خمینی خبر داد و گفت: دو فروند کشتی دیگر در روزهای آینده پهلودهی و تخلیه خواهند شد.

حمید بدوی در خصوص واردات نهاده‌های دامی از بندر امام خمینی (ره) به کشور اظهار کرد: امروز یک فروند کشتی اقیانوس پیما حامل ۶۵ هزار تن نهاده دامی در بندر امام خمینی پهلودهی شد و عملیات تخلیه آن در حال انجام است.

وی افزود: روز گذشته نیز یک فروند کشتی اقیانوس پیما حامل ۴۳ هزار تن کنجاله سویا در اسکله بندر امام خمینی (ره) پهلو گرفت و توسط نیروهای عملیاتی تخلیه شد.

مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان ادامه داد: در روزهای آینده نیز دو فروند کشتی حامل بیش از ۸۵ هزار تن نهاده دامی در بندر امام خمینی پهلودهی خواهند کرد و عملیات تخلیه آن‌ها نیز به سرعت انجام خواهد شد.

بدوی با اشاره به واردات پیوسته نهاده‌های دامی از بندر امام خمینی (ره) گفت: خوشبختانه با روندی که در بحث واردات نهاده‌های دامی به داخل کشور در حال انجام است، مشکلی در زمینه تامین نهاده‌های دامی وجود ندارد و جای نگرانی در این خصوص نیست.