یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضرر حدود 80 میلیون نفر، یارانه دریافت می کنند، گفت: زیرساخت های مورد نیاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیک فراهم شده است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه «صف اول» شبکه خبر با بیان اینکه دالّ مرکزی خدمت را اجرای عدالت قرار داده‌ایم گفت: هم عدالت در توصیف و هم عدالت در توزیع مدنظر است.

وی جامعه هدف این وزارتخانه را بسیار گسترده برشمرد و ۵۵ درصد از مردم را بیمه پرداز صندوق تامین اجتماعی خواند و عنوان کرد: بر اساس سیاست‌های دولت، عدالت محوری، فسادستیزی و کارآمدی را در دستور کارمان قرار دادیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حوزه‌های مسئولیتی بسیار گسترده وزارت کار خدمات قابل توجهی ارائه می‌شود، اظهار کرد: همواره جامعه هدف را به منظور تحقق شعار دسترسی آسان به خدمات و شفافیت در پاسخگویی مورد توجه قرار داده‌ایم و توسعه تعاونی‌ها، تقویت و گسترش تعاونی‌های دانش‌بنیان، توسعه زنجیره ارزش تعاونی‌ها، تسریع در واگذاری شرکت‌های دولتی به تعاونی‌ها، تقویت کارآفرینی و اشتغال، ارتقای دانش و مهارت مشاغل راهبردی و پایداری خدمات رفاهی از جمله محورهایی است که در همین راستا در دستور کار ما قرار گرفته است.

مرتضوی افزود: در برنامه‌های تقدیمی به مجلس، نظام مسائل وزارتخانه را احصا کردیم و پس از آن کارگروه‌های مختلف در معاونت‌های متعدد و صندوق‌های وابسته تشکیل شد تا به صورت تدریجی نسبت به حل مسائل اقدام کنیم.

بدهی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق‌ها

وی با بیان اینکه صندوق‌های ما از طلبکارهای عمده دولت هستند، گفت: دولت‌ها در سنوات گذشته تعهدات گسترده‌ای برای صندوق‌ها از جمله تامین اجتماعی ایجاد کرده‌اند، اما منابع آن تامین نشده است. چیزی حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان مطالبات انباشته گذشته مجموعه صندوق‌های ما از دولت بوده که همه بارش روی دوش این دولت افتاده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در یک بازه زمانی دولت سیزدهم ۸۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های گذشته تامین اجتماعی را پرداخته است و طی همین ۷۰ روز اخیر هم ۹۰ هزار میلیارد تومان سهام شرکت نفت شازند اراک را بابت مطالبات معوق‌مان دریافت کردیم که این امر با دستور آیت‌الله رئیسی انجام شد و گام بلند و اثرگذاری بوده است.

مرتضوی با اشاره به اینکه خوشبختانه در لایحه تقدیمی بودجه ۱۴۰۲ نیز پیش‌بینی‌های لازم هم از محل تهاتر نفت و هم از محل واگذاری سهام شرکت‌ها صورت گرفته است، گفت: امیدواریم در سال آینده بخش دیگری از مطالبات به جامانده از سال‌های گذشته را از دولت دریافت کنیم.

ارسال ۵ لایحه جدید در حوزه سیاست‌های کلی تامین اجتماعی به دولت

وی درباره پیگیری سیاست‌های کلی تامین اجتماعی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری نیز گفت: پنج لایحه و برنامه تهیه کرده ایم که ناظر به شش اصل از قانون اساسی است. لایحه اصلاح نظام تنظیم‌گری صندوق‌ها نخستین لایحه‌ای است که آن را به دولت تقدیم کرده‌ایم. لایحه اصلاح سیاست‌های حمایتی، لایحه تکمیل و توسعه پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، لایحه پیوست تامین اجتماعی در تمام سازمان‌ها و نهادها و همچنین اصلاح سیاست‌های حوزه‌های امدادی و آسیب‌های اجتماعی چهار لایحه تقدیمی دیگر هستند.

مرتضوی با بیان اینکه تقریبا ۹ دهک از جامعه ایران یارانه‌بگیر هستند که جمعیتی نزدیک به ۷۹ میلیون تا ۸۰ میلیون نفر (با احتساب نیروهای مسلح) را در بر می‌گیرد، اظهار کرد: بخشی از مردم یعنی عمده افراد در دهک‌های اول تا سوم تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و مستمری بگیر بهزیستی و کمیته امدادند. دو میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار ایرانی، تحت پوشش بهزیستی قرار دارند که با احتساب افراد تحت تکفل به هفت میلیون و ۱۰۰ هزار نفر می‌رسند.

وی ادامه داد: توسعه سامانه مربوط به طرح کالابرگ الکترونیکی (سامانه اعتبار) نیز در دستورکار قرار گرفت. در دوره قبل روی این سامانه کار شده بود و ما روند را تسریع کردیم و کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است.

جزئیات توزیع کالابرگ الکترونیکی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات توزیع کالابرگ الکترونیکی نیز عنوان کرد: قانونگذار در بودجه سال ۱۴۰۱ به دولت تکلیف کرده بود که به ازای حذف ارز ترجیحی کالابرگ برای مردم و اشخاص مشمول یارانه تامین کند. در آن زمان زیرساخت‌ها آماده نبود. البته قانون گذار اشاره کرده است کالابرگ می‌تواند به انحای مختلف توزیع شود که تصمیم بر این شد یارانه نقدی پرداخت شود و اقبال عمومی هم خوب بود.

مرتضوی افزود: برای توزیع کالابرگ، نیاز به تامین زیرساخت‌ها داشتیم که آماده شده و ابتدا در چهار شهرستان به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه با هماهنگی مسئولان استان هرمزگان بناداریم طرح را در این استان تحت سامانه ملی اعتبار یا همان کالابرگ الکترونیکی آغاز کنیم، گفت: استفاده از این امکان، ۱۰۰ درصد اختیاری است و یارانه بگیران می‌توانند زودتر از موعد واریز یارانه‌ها با استفاده از مبلغی که در کارت پول آنان تعبیه می‌شود، از ۱۱ قلم کالای تعیین شده انتخاب و خریداری کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در واقع افراد می‌توانند تا پیش از زمان واریز یارانه نقدی، خرید کالا داشته باشند و اگر تمایل نداشتند در موعد مقرر یارانه همزمان با سایر نقاط کشور به حسابشان واریز می‌شود. همانطور که گفته شد این امکان کاملا اختیاری است و الزامی برای خرید کالا وجود ندارد. فرصتی است که فراهم شده و می‌توانند این ۱۱ قلم را از فروشگاه‌ها در سطح استان خریداری کنند و امیدواریم هرچه سریعتر از هرمزگان شروع کنیم و به دیگر استان‌ها برسیم.

مرتضوی با بیان اینکه طرح فعلا آزمایشی است و محدودیتی برای مقدار اجناس وجود ندارد، تصریح کرد: افراد به فراخور نیاز می‌توانند از هر کدام از ۱۱ قلم به هر مقدار که اعتبار داشته باشند، کالا بخرند.

وی با تاکید براینکه پس از ارزشیابی‌ها، در صورت استقبال مردم از طرح، در گستره ملی هم اجرایی خواهد شد، خاطرنشان کرد: بسترها آماده است و پیگیر تامین منابع هستیم و به محض تامین منابع، عملیات اجرایی را نظر به اینکه تست‌های مختلف انجام شده آغاز خواهیم کرد.

کمک مالی ۲۰۰ هزار میلیاردی دولت به صندوق‌های بازنشستگی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود به چالش‌های صندوق‌های صندوق بازنشستگی اشاره کرد و گفت: عدم تعادل منابع و مصارف از چالش‌های اساسی صندوق‌ها است. کاهش نرخ پشتیبانی صندوق‌ها بسیار کاهش یافته است. نسبت کسورپردازها به بازنشستگان بسیار پایین آمده  و روی هم رفته بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق‌ها را شاهدیم.