یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو با اعلام اینکه ایران سال ۲۰۲۲ در مکان شانزدهم بزرگ‌ترین صادرکنندگان فولاد جهان قرار گرفت، گفت: صادرات کل زنجیره فولاد از نقطه چدن به شمش فولاد است که برآورد صدور امسال ۹.۶ میلیون تن تا ۱۰ میلیون تن است.

به گزارش “ایران اقتصادی” امیر صباغ، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو با بیان اینکه ایران سال ۲۰۲۲ با صادرات هفت میلیون تن چدن و فولاد خام در مکان شانزدهم بزرگ‌ترین صادرکنندگان فولاد جهان قرار گرفت، گفت: ایران سال ۲۰۲۱ نیز صادرات ۶.۹ میلیون تنی فولاد را به ثبت رسانده بود که از این نظر امسال رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه سال ۲۰۲۲، تجارت جهانی فولاد، اُفت ۱۵درصدی سالیانه داشته و به ۲۸۸ میلیون تن رسیده است، عنوان کرد: صادرات فولاد ترکیه ۱۶ میلیون تن و ۲.۳ برابر صادرات ایران است که به مقاصد اروپا و شمال آفریقا حمل می‌شود.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو صادرات فولاد روسیه را ۲.۸ برابر ایران خواند و گفت: صادرات فولاد این کشور از ۳۰ به حدود ۲۰ میلیون تن کاهش یافته است.

صباغ خاطرنشان کرد: صادرات کل زنجیره فولاد از نقطه چدن به شمش فولاد است و شامل محصولات پایین نوردی، پایین دست لوله، پروفیل، مفتول و محصولات فلزی می‌شود که برآورد امسال ۹.۶ میلیون تن تا ۱۰ میلیون تن است.

چین با ۶۷ میلیون تن، ژاپن با ۲۸.۷ میلیون تن، کره‌جنوبی با ۲۳.۲ میلیون تن، روسیه با ۲۰ میلیون تن و آلمان با ۱۹.۵ میلیون تن، پنج صادرکننده بزرگ فولاد در سال ۲۰۲۲ بودند.