یکشنبه؛ 21 خرداد 1402

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه با اشاره به اینکه این وزارتخانه به دنبال یک انقلاب در بخش کارآفرینی است، از ابلاغ اساسنامه کانون کارآفرینان برتر رسمی کشور خبر داد و افزود: شبکه بین مدیران دولتی و بخش خصوصی ایجاد خواهد شد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، توسعه کارآفرینی، تلاش برای دسترسی به مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات از جمله اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای حمایت از کارآفرینان است

«از پیامدهای توسعه کارآفرینی، گسترش اشتغال و در نتیجه پایداری آن است که باعث می‌شود که به رشد تولید ناخالص داخلی کشور کمک کند.»

مدیرکل توسعه، کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حالی این جمله را بیان می‌کند که اذعان دارد یکی از مهم‌ترین راهکارهای حمایت و گسترش کارآفرینی، تشکل‌سازی یا به عبارتی «نهادسازی» برای این موضوع است.

چیزی که حالا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت سیزدهم به آن واقف شده و به همین خاطر است «علی زندوکیلی» یکی از مؤلفه‌های توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال از این طریق را ارتقای جایگاه «کانون کارآفرینان برتر رسمی کشور» می‌داند و از ابلاغ اساسنامه این کانون برای اولین بار توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر می‌دهد.

این مقام مسئول درحوزه کارآفرینی کشور، هدف از ابلاغ اساسنامه «کانون کارآفرینان برتر رسمی کشور» را ساماندهی و ارتقای این کانون‌ها به‌ وسیله اصلاح در مقررات ناظر بیان می‌کند و می‌گوید: «دفتر توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار به‌ عنوان یکی از اجزای زیست‌بوم ملی اشتغال در راستای حمایت‌های مادی- معنوی و حقوقی از کارآفرینان کشور به تهیه و ابلاغ این اساسنامه به سراسر ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها اقدام کرده است.»

اگرچه تعریف ثابتی برای کارآفرین و کارآفرینی از سوی کارشناسان اقتصادی تاکنون مطرح نشده، اما بنا به گفته آنها، کارآفرینی را به چهار گروه اصلی تقسیم کرده‌اند.

این چهار گروه کارآفرینی در بخش‌های کسب و کارهای کوچک، استارتاپ‌های مقیاس‌پذیر، شرکت‌های بزرگ و کارآفرینی اجتماعی چهار گروه کارآفرینی هستند که توسط اقتصاددانان تعریف شده است.

کارآفرینی کسب و کارهای کوچک

کارآفرینی کسب و کارهای کوچک، فرایندی است برای شروع یک کسب و کار با فرض اینکه کارآفرین در این بخش در آینده آن را به یک شرکت بزرگ تبدیل نخواهد کرد.

رستوران‌دار، فروشنده کتاب، مربی تناسب اندام و…، همه جزو کارآفرینانی محسوب می‌شوند که تصمیم گرفته‌اند، علایق یا مهارت‌هایشان را در مقیاسی کوچک به مشتریان ارائه دهند.

کارآفرینی استارتاپ‌های مقیاس‌پذیر

استارتاپ‌های مقیاس‌پذیر، معمولاً به دنبال نوآوری هستند. این نوع کارآفرینی را می‌توان به‌عنوان یک مدل کسب و کار تعریف کرد که در آن یک فرد یا گروهی از افراد، توسط یک ایده تجاری منحصربه‌فرد پیش می‌روند. شرکت‌های بنانهاده در «سیلیکون ولی» را می‌توان یک نمونه عینی آن در نظر گرفت.

کارآفرینی شرکت‌های بزرگ

کارآفرینی شرکت‌های بزرگ به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که چرخه عمر محدودی دارند. این نوع شرکت‌ها می‌توانند با تولید محصولات جدید یا ارائه خدمات بیشتر، در اطراف شرکت اصلی رشد کنند؛ به‌ عنوان مثال، یک تولیدکننده شلوار جین ممکن است تصمیم بگیرد که اقدام به فروش کوله پشتی، کلاه یا کفش کند. این نوع کارآفرینی مبتنی بر ایجاد فرصت‌های جدید برای گسترش دامنه فعالیت شرکت و باقی ماندن در رقابت با رقبا است.

کارآفرینی اجتماعی

کارآفرینی اجتماعی بر ایجاد محصولات یا خدماتی متمرکز است که برای جامعه منفعت دارد. این افراد برای بهبود دنیا، کار می‌کنند و این مأموریت را سرلوحه تفکرات خود دارند.

تشکیل اتاق فکر کارآفرینی استان‌ها

حالا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با این تعاریف درصدد یک انقلاب بزرگ در عرصه کارآفرینی است، موضوعی که تا پیش از این توسط دولت‌های گذشته نادیده گرفته شده، اما در دولت فعلی آن را به‌ مثابه یکی از پیشران‌های اقتصادی و حتی اجتماعی می‌دانند.

شناخت کارآفرینان جدید، توسعه کارآفرینی، کمک به ایجاد اشتغال، توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی در سطح استان‌ها، تلاش برای دسترسی به مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات از جمله اقدامات دفتر توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای ارتقای کانون کارآفرینان است.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با این توضیحات ارائه شده توضیح می‌دهد که چگونه کارآفرینان از حمایت این کانون برخوردار می‌شوند: «تشکیل اتاق فکر کارآفرینی استان‌ها و همکاری با دستگاه‌های اجرایی و نهادهای بخش خصوصی در زیست‌بوم کارآفرینی از جمله فعالیت‌هایی به شمار می‌رود که برای این کانون پیش‌بینی شده است.»

در واقع کانون کارآفرینان برتر رسمی کشور با نهادسازی جدیدی که برایش تهیه شده، در قالب زیست‌بوم کارآفرینی به دنبال حمایت‌های حقوقی و مادی از کارآفرینان و همچنین فرهنگ‌سازی در این راستا است، به‌ گونه‌ای که این تشکل کارآفرینان را در این کانون گردهم آورده و با ایجاد یک تشکل سازمان‌یافته از هرگونه انحراف در حوزه کاری‌شان جلوگیری می‌کند که این موضوع به توسعه کارآفرینی و اشتغال پایدار کمک می‌کند.

گفته‌های علی زندوکیلی در مصاحبه با روزنامه «ایران» به خوبی هدف از تقویت کانون کارآفرینان از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به خوبی توضیح می‌دهد: «هدف از تقویت این کانون‌ فرهنگ‌سازی، ایجاد شبکه بین مدیران دولتی و بخش خصوصی، افزایش سطح تعامل کارآفرینان و تشکیل اتاق فکر و اندیشه‌ورزی است.»

مزایای کانون کارآفرینان برتر کشور

اما فواید کانون کارآفرینان برتر کشور چیست و چگونه می‌تواند به توسعه کارآفرینی در کشور کمک کند؟

مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این پرسش‌ها این‌گونه پاسخ می‌دهد: «نهاد کانون کارآفرینان برتر کشور، از سال ۱۳۹۰ تشکیل‌ شده‌، اما به‌ دلیل فقدان مقررات منسجم و وجود تشکل‌های موازی، ساختاری که منجر به شکوفایی و توسعه کارآفرینی در کشور شود، فراهم نشده بود و از آن طرف این کانون بر اساس دستورالعمل اداره می‌شد و چندین نقص در آن وجود داشت، که با رفع نواقص، از حالت دستور‌العمل به اساسنامه تبدیل شد.»

«زندوکیلی» از فواید تبدیل دستورالعمل کانون کارآفرینان برتر کشور به اساسنامه می‌گوید: «با این کار جنبه صنفی و مردمی ‌بودن آن افزایش یافته است. همچنین جایگاه آن در بین دستگاه‌های دولتی (از جمله شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی) و کارگروه اشتغال استان‌ها ارتقا پیدا کرده‌ است به‌ طوری‌ که رئیس کانون باید در این شوراها حضور داشته باشد.»

طبق گفته وی، این اساسنامه پس از ابلاغ به کانون‌های موجود و ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها، مبنای فعالیت خواهد بود، ضمن اینکه در دی ماه هیأت امنای استانی و در بهمن یا اسفند ماه هیأت امنای ملی انتخاب می‌شوند.

«زندوکیلی» یکی دیگر از فواید تشکیل این کانون با اساسنامه جدید را ایجاد الگوسازی در بین نوجوانان و دانش‌آموزان می‌داند و در این زمینه به باشگاه کارآفرینان نوجوان اشاره می‌کند که در آن کشف استعدادها و پردازش خلاقیت‌ها در اولویت اول این باشگاه است.

ماهیت ساختار کانون کارآفرینان برتر کشور

اما ماهیت این نهاد چیست و چرا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تهیه یک اساسنامه برای اولین بار در حوزه کارآفرینی پرداخته و این تشکل چه تفاوت‌هایی با دیگر تشکل‌های همنوع خود دارد؟

«زندوکیلی» با تأکید بر اینکه کانون کارآفرینان یک تشکل صنفی متشکل از افراد منتخب جشنواره کارآفرینان برتر در دو سطح استان و ملی است، می‌گوید: «طی ۱۴ دوره برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر حدود 3 هزار نفر جزو برترین‌ها انتخاب شدند که در حال حاضر در این تشکل صنفی عضو هستند.»

وی با اشاره به ساختار هیات مدیره کانون کارآفرینان برتر می‌گوید: «کارآفرینان هر استان در قالب مجمع عمومی کانون اقدام به انتخاب پنج نفر هیأت مدیره و یک نفر بازرس می‌کنند.

هیات مدیره به همراه مدیران دولتی و رئیس انجمن صنفی مراکز مشاوره استان، هیأت امنا را تشکیل داده و زیست‌بوم کارآفرینی استان را مورد بررسی قرار می‌دهند.

ریاست این جلسه‌ها با استاندار، دبیری با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و سایر اعضای آن مدیران سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، امور اقتصاد دارایی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان هستند که این ۱۴ نفر هر سه ماه یک بار جلسه برگزار کرده و موانع کارآفرینی در استان را مورد بررسی قرار داده و دستورهای لازم را صادر می‌کنند.

هیات امنا در سطح ملی نیز به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال تشکیل می‌شود، همچنین سایر اعضای آن معاونان وزیران دستگاه‌های متناظر در سطح استان هستند.»