پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

معاون اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اعلام اینکه در خراسان جنوبی سنگ‌هایی مانند عقیق شناسایی کردیم، گفت: همچنین در منطقه مریوان به باریت‌های رسیدیم که این باریت‌ها ماده معدنی هستند که علاوه بر مواد شیمیایی، قالب مصرف شان در گره‌های حفاری و چاه‌های نفتی است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، محمدباقر دری با اشاره به تولید ۹۲ برگه اطلاعات زمین شناسی یک پنجاه هزارم تا پایان ۱۴۰۱، گفت: یکی از دیدگاه‌های ما در طرح تحول، اکتشاف ذخایر پنهان بود که در این زمینه از ژئوفیزیک هوایی کمک گرفتیم، یعنی مجموعه کار ژئوفیزیک هوایی و تهیه نقشه زمین شناسی در مقیاس یک پنجاه هزارم، نقشه ژئوشیمی و زمین شناسی اقتصادی، به نوعی داده‌های پایه‌ای را برای کشور فراهم می‌کند.

معاون اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی بیان داشت: این داده‌ها به خصوص در قسمت زمین شناسی و بخش ژئوشیمی نه تنها برای اکتشاف است، بلکه اطلاعات پایه‌ای برای دیگر طرح‌های کشور فراهم می‌کند، حتی تعدادی از عناصری را که اکنون بررسی می‌کنیم شاید در شرایط فعلی کاربرد اکتشافی نداشته باشند، اما امکان دارد در ۱۰ یا ۱۵ سال دیگر از این داده‌ها استفاده شوند.

وی ادامه داد: تاکنون در کشور در استان‌های خراسان جنوبی ۲۰ برگه زمین شناسی، در استان کردستان (مریوان) حدود ۲۳ برگه و ۱۲ برگه کار ژئوشیمی را در تکاب تمام کردیم و منتظر بررسی نمونه‌ها هستیم و بعد از مشخص شدن بررسی ها، نتایج را به بخش خصوصی اعلام خواهیم کرد.

معاون اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: در استان قم نیز ۲۸ برگه را در طرح تحول آغاز کردیم که از این ۲۸ برگه، کار برداشت ۲۴ نمونه ژئوشیمی به اتمام رسیده است.

دری در ادامه اکتشاف در استان یزد را جزو برنامه کاری این سازمان اعلام کرد و افزود: بعد از اتمام این کار به یک منطقه گرمسیری درجنوب یزد منتقل می‌شویم که آنجا هم ۱۲ برگه یک پنجاه هزارم را که حدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع است، در برنامه کاری داریم.

وی با اشاره به راه اندازی بخش مربوط به سنگ‌های قیمتی در سازمان زمین شناسی ادامه داد: در طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات معدنی یک بخشی را به این کار اختصاص دادیم و در مطالعه ژئوشیمی و کانی‌های سنگی هر جایی که ردی از کانی‌های قیمتی ببینیم دنبال می‌کنیم و این مجموعه را در تمام برگه‌های ژئوشیمی و زمین شناسی اقتصادی می‌آوریم و در نهایت وقتی که یک محدوده اکتشافی را کار کردیم خودبخود یک نتیجه‌ای از آن بیرون می‌آید که آیا این منطقه مستعد ماده معدنی است یا خیر، که اگر بود کار تکمیلی را انجام می‌دهیم.

دری به نتایج اکتشاف سنگ‌های قیمتی در طرح تحول اشاره کرد و گفت: برای نمونه در خراسان جنوبی سنگ‌هایی مانند عقیق شناسایی کردیم که میزان آن در این مرحله در دست بررسی است.

معاون اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ادامه داد: در طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات مواد معدنی در استان‌های مختلف، مواد معدنی مختلفی کشف کردیم، از جمله در منطقه مریوان به باریت‌های رسیدیم که این باریت‌ها ماده معدنی هستند که علاوه بر مواد شیمیایی قالب مصرف شان در گره‌های حفاری و چاه‌های نفتی است.

دری گفت: از مواد معدنی دیگری که در استان کردستان کشف کردیم فلورین است، در این منطقه فلورین‌های متعددی وجود دارد، این فلورین‌ها به عنوان سنگ‌های ارزشمند در کار‌های تزئینی کاربرد دارد، اما اساس آن‌ها به تولید اسیدفلوریک و کاربرد‌های شیمیایی این مواد معدنی است.

وی افزود: در استان کردستان علاوه بر این مواد معدنی، به آنومالی‌های آهن خوب و همچنین آثاری از طلا برخورد کردیم.