یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

طی یک ماه اخیر قیمت مرغ در کشورمان بین 50 تا 54 هزار تومان در نوسان بوده که این امر به معنای کاهش 13 هزار تومانی این کالای اساسی نسبت به قیمت مصوب آن است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، طی دو سال اخیر قیمت مواد غذایی و محصولات اساسی کشاورزی در بازارهای سراسر جهان به تبع خشکسالی گسترده در قطب های تولیدات کشاورزی دنیا و همچنین جنگ بین اوکراین و روسیه با نوسانات زیادی روبرو بوده است.

به طوری که این امر سبب شده قیمت بسیاری از محصولات کشاورزی با افزایش چندین برابری نسبت به گذشته روبرو شود که همین امر سبب شده امنیت غذایی بسیاری از کشورها از بین رفته و کشورهای بزرگ به سمت افزایش ذخایر استراتژیک خود بروند.

به طوری که تنها در یک مورد، طی یک ماه گذشته قیمت مواد غذایی در ماه گذشته در انگلستان رکورد 45 سال اخیر را شکسته، 16.5 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و به بالاترین نرخ از سپتامبر 1977 (17.6 درصد) تاکنون رسیده است.

در ایران نیز علاوه بر تولید داخلی محصولات کشاورزی و مواد غذایی که از قضا طی یکسال اخیر به دلیل حمایت های قیمتی و غیرقیمتی با رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته روبرو بوده، برای تامین نیاز مصرف کنندگان واردات این کالاها صورت می گیرد.

به طوری که براساس آمار گمرک، در هشت ماه نخست سال جاری 15 میلیون و 864 هزار و 351 تن و 616 کیلوگرم مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ارزش 11 میلیارد و 302 میلیون و 633 هزار و 873 دلار از طریق بنادر جنوبی و شمالی وارد کشور شده است.

همین امر سبب شده با توجه به قیمت های جهانی، شاهد نوسان قیمتی محصولات کشاورزی و مواد غذایی در ایران نیز باشیم به طوری که طبیعتا همانند سایر کشورهای جهان قیمت این محصولات نمی تواند در همه برهه های زمانی انتظار داشته باشیم که قیمت این کالاها ثابت بماند.

برای کنترل قیمت نمی توان صادرات را ممنوع کرد

از طرف دیگر بسیاری از دولت ها طی سالیان اخیر برای کنترل قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی سعی کرده اند تا برای تنظیم بازار و جلوگیری از نوسانات قیمتی به سمت محدودیت ها و موانع صادراتی بروند.

با این حال اما ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی برخلاف قانون است به طوری که در ماده ۲۳ قانون دائمی اعلام شده است که اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی ممنوع بوده و در بند (ش) تبصره ۸ قانون بودجه سال۱۴۰۱ نیز اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی مشروط بر اعلام هیات دولت از شش ماه قبل شده تا کشاورزان با علم، آگاهی و متناسب با نیاز تولید و در حوزه بازارهای صادراتی حضور داشته باشند.

از همین رو هم اکنون صادرات محصولات کشاورزی همچون پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و دیگر صیفی جات به مقصد پاکستان، عراق، افغانستان و دیگر کشورها در حال انجام است، همین امر سبب شده که قیمت این محصولات در بازار داخلی با افزایش روبرو شود، با این حال وزارت جهاد کشاورزی طبق قانون نمی تواند مانع از صادرات این محصولات شود.

با این حال براساس آمارهای قیمتی منتشر شده توسط فائو (سازمان خواربار جهانی) قیمت این سه محصول و سایر صیفی جات عرضه شده در اتحادیه اروپا و آمریکا تا سه برابر قیمت عرضه شده در بازار کشور است.

تفاوت فاحش قیمت گوشت مرغ در ایران و جهان

آمارهای 9 ماهه نخست سال جاری نشان می دهد قیمت مرغ به طور متوسط در بهار سال جاری 37 هزار تومان بوده در تابستان سال جاری و پس از اصلاح ارز ترجیحی 57 هزار تومان رسید.

همچنین طی یک ماه اخیر نیز قیمت مرغ در کشورمان بین 50 تا 54 هزار تومان در نوسان بوده که این امر به معنای کاهش 13 هزار تومانی این کالای اساسی نسبت به قیمت مصوب آن است.

با این حال قیمت مرغ عرضه شده در بازار آمریکا 3 دلار و 50 سنت بوده، که اگر قیمت دلار نیمایی (29 هزار تومان) را مبنای محاسبه قرار دهیم قیمت این کالای پروتئینی در آمریکا 102 هزار تومان به فروش می رسد.

با این حال قیمت مرغ عرضه شده در بازار آمریکا 3 دلار و 30 سنت بوده، همچنین اگر قیمت یورو نیمایی(31 هزار تومان) را مبنای محاسبه قرار دهیم مشخص می شود قیمت مرغ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز همان 102 هزار تومان است.

این امر نشان دهنده است که قیمت مرغ هم اکنون در کشورمان با مرغ عرضه شده 50 هزار تومان کمتر از اتحادیه اروپا و آمریکا است، همچنین نمودارها قیمت مرغ طی 9 ماهه مورد بررسی منتهی به آگوست 2022 نشان می دهد قیمت محصولات کشاورزی از جمله مرغ همیشه دستخوش تغییر و نوسانی بوده که این امر در سراسر جهان امری طبیعی است.