پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

اداره آمار اروپا (یورو استات) با اعلام اینکه وضع محدودیت‌های تجاری علیه ایران بیشتر به ضرر آلمان است، عنوان کرد: کاهش تراز مثبت تجاری 1.1 میلیارد دلاری آلمان با ایران، باعث زیان تجار آلمانی خواهد شد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، در حالی که آلمان از تراز مثبت یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون یورویی در مبادلات با ایران بهره می برد، ایجاد محدودیت‌های تجاری علیه ایران توسط برلین پیش از هر چیز این مزیت را از بین می برد و به ضرر تجار آلمانی تمام می شود.

اداره آمار اروپا (یورو استات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی را چهار میلیارد و ۳۲۸ میلیون یورو اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۲ با رشد ۲۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۱ کل مبادلات دو طرف سه میلیارد و ۴۷۹ میلیون یورو اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش، صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ۱۰ ماه ابتدایی ۲۰۲۲ با رشد ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و از ۲ میلیارد و ۷۵۳ میلیون یورو در ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال گذشته به سه میلیارد و ۴۴۴ میلیون یورو در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در ماه‌های ژانویه تا اکتبر امسال نیز رشد قابل توجه ۲۲ درصدی داشته و به ۸۸۴ میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در مدت مشابه سال قبل ۷۲۶ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

آلمان بزرگترین شریک تجاری ایران در میان اعضای اتحادیه اروپا در ۱۰ ماهه نخست سال جاری میلادی بوده است. مبادلات دو کشور در این مدت با رشد ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به یک میلیارد و ۶۰۰‌میلیون یورو رسیده است.

آلمان در ۱۰ ماهه امسال یک میلیارد و ۳۶۵ میلیون یورو کالا به ایران صادر و فقط ۲۳۵ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است.

تراز تجاری دو کشور در این مدت به میزان یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون یورو به نفع آلمان بوده که بر این اساس، تصمیمات اخیر برلین برای ایجاد محدودیت‌هایی در روابط تجاری با ایران بیشتر از این که به ایران ضرر بزند، به زیان اقتصاد این کشور تمام خواهد شد.