شنبه؛ 05 فروردین 1402

قیمت تخم مرغ طی دو هفته اخیر در بازار با نوسان روبرو شده بود، با این حال مشاهدات بازار نشان می دهد قیمت این کالای اساسی هم اکنون در میادین میوه و تره بار به 91 تا 93 هزار تومان و در سایت بازرگام که به توزیع محصولات اساسی کشاورزی می پردازد به 85 هزار تومان رسیده است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، همچنین در نرخنامه میادین میوه و تره‌بار تا روز گذشته قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ فله ۳۹هزار و ۸۰۰تومان و هر شانه ۳۰عددی تخم‌مرغ بسته‌بندی با قیمت ۹۳ هزار تومان درج شده بود به طوری که ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران در این‌باره به همشهری گفت: فعلا هیچ تغییر قیمتی برای تخم‌مرغ مصوب نشده و میانگین قیمت خرید هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری اکنون 39 هزار و 200 تومان است.

کارشناسان امر معتقدند افزایش تولید تخم مرغ در سال جاری و جلوگیری از صادرات به منظور تنظیم بازار سهم زیادی در کاهش قیمت این کالای پروتئینی داشته است و همین امر سبب خواهد شد که قیمت آن تا روزهای آینده نیز با کاهش بیشتری روبرو شود.

از طرف آنها می گویند با شروع فصل گرما و تابستان در کشورمان باید مطابق با سنوات گذشته شاهد کاهش محسوس قیمت تخم مرغ در بازار و با شروع فصل سرما شاهد رشد و افزایش قیمت این محصول باشیم.

در سال جاری با افزایشی 80 هزار تنی یا 5 درصدی نسبت به سال قبل تولید تخم مرغ در کشورمان به 1 میلیون و 200 هزار تن رسید که بیش از 27 هزار تن آن روانه دیگر کشورها خصوصا عراق و افغانستان شده است.

در حال حاضر سرانه مصرف تخم مرغ در کشورمان با افزایش محسوسی روبرو شده و به 14 کیلوگرم رسیده که این میزان 3 کیلوگرم بیش از متوسط جهانی و 4 کیلوگرم کمتر از کشورهای پیشرفته دنیاست.

همچنین روزانه 3500 تن تخم مرغ تولید می شود که از این میزان حدود 3200 تا 3300 تن آن مصرف و 200 هزارتن آن نیز مازاد بر مصرف تخم مرغ در کشور است، به همین دلیل هیچ مشکلی برای تامین تخم مرغ در کشورمان تا پایان سال وجود ندارد.