دوشنبه؛ 15 خرداد 1402

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: تولید فولاد ایران با رشد ۸.۵ درصدی به مرز ۲۸ میلیون تن رسید و در 11 ماهه سال جاری میلادی، 8.5 درصد رشد کرد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، طبق اعلام این انجمن، در حالی که تولید فولاد جهان در ۱۱ ماهه سال جاری میلادی ۳.۷ درصد کاهش داشته است، ایران توانسته با افزایش ۸.۵ درصدی، حدود ۲۸ میلیون تن فولاد در این مدت تولید کند.

تولید فولاد ایران که در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن اعلام شده بود؛ در مدت مشابه امسال به ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن افزایش یافته است.

رشد ۸.۵ درصدی تولید فولاد ایران از ابتدای ۲۰۲۲ و با وجود تحریم‌ها علیه ایران در حالی است که کل تولید فولاد جهان در این دوره ۳.۷ درصد افت داشته و در میان ۱۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان تنها ایران و هند بوده‌اند که در این دوره با رشد تولید مواجه شده‌اند و تولید ۸ کشور دیگر از جمله آمریکا کاهش داشته است.

تولید فولاد آمریکا در ۱۱ ماهه امسال ۵.۵ درصد کاهش داشته و به ۷۴.۴ میلیون تن رسیده است.

چین با تولید ۹۳۵ هزار تن، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان در ماه‌های ژانویه تا نوامبر امسال بوده است. تولید فولاد چین در این دوره ۱.۴ درصد کاهش داشته است.

هند با تولید ۱۱۴.۲ میلیون تنی و ژاپن با ۸۲.۳ میلیون تن به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

بر اساس این گزارش کل فولاد تولیدی در جهان طی ۱۱ ماهه امسال بالغ بر ۱۶۹۱ میلیون تن برآورد شده است.

ایران در یازدهمین ماه سال ۲۰۲۲ بیش از ۲.۹ میلیون تن فولاد تولید کرده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۳.۹ درصدی داشته است.