جمعه؛ 19 خرداد 1402

وزیر اقتصاد با اعلام افزایش سرمایه بانک های دولتی در جلسه امروز هیات وزیران، گفت: بزودی ٣۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک‌های دولتی عملیاتی می شود.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سیداحسان خاندوزی با اعلام اینکه نسبت کفایت سرمایه بانک‌های دولتی استاندارد می شود، از مصوبه دولت برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی خبر داد و گفت: با این اقدام نسبت کفایت سرمایه این بانک‌ها استاندارد شده و می‌توانند توان تسهیلات دهی خود به مردم را ارتقا دهند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهارداشت: با توجه به اینکه نارضایتی‌های زیادی از سقف تسهیلات بانک‌ها وجود داشت، دولت امروز مصوب کرد رقم ٣۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک‌های دولتی بزودی صورت گیرد.

خاندوزی اظهار داشت: افزایش سرمایه بانک‌ها از محل سهامی که دولت از شرکت‌های دولتی در اختیار داشت، برای تمام بانک‌های دولتی اجرا می‌شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با این اقدام و اجرای مصوبه امروز دولت، نسبت کفایت سرمایه تمام بانک‌های دولتی بجز ملی و سپه به عدد هشت درصد بر پایه صورت‌های مالی سال گذشته آن‌ها رسیده و استاندارد می‌شود و بنابراین می‌توانند برای تسهیلات دهی به مردم در داخل و نیز در مراودات بین المللی از بهبود نسبت کفایت سرمایه خود استفاده کنند.

وی با اعلام اینکه از روز گذشته که پرداخت نیمی از سود سهام عدالت خانوار‌ها آغاز شده است، گفت: ۵٣٢ هزار تومان به ازای هر فرد از خانوار دارای سهام عدالت پرداخت شد و این رقم برای برخی سهامداران ۶۰۰ هزار تومان است.

خاندوزی افزود: امروز پرداخت سود سهام از بانک‌های رفاه، سپه، دی، رسالت و سامان به پایان رسید و برخی از بانک‌ها روز پنجشنبه و شنبه برای پرداخت سود سهام عدالت اقدام می‌کنند و این روند تا پرداخت کامل ادامه خواهد داشت.

وزیر اقتصاد و امور دارایی خاطرنشان کرد: این نیمی از سود سهام عدالت ١۴٠٠ است و نیمی دیگر آن تا پایان سال یا اوایل سال آینده پرداخت خواهد شد.