جمعه؛ 11 فروردین 1402

وزیر صمت:

وزیر صمت با اعلام رضد 26 درصدی صادرات لوازم خانگی در 8 ماهه نخست امسال، گفت که در برخی اقلام مانند صادرات یخچال و فریزر، رشد بیش از 100 درصد بوده است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سیدرضا فاطمی امین در آیین افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت لوازم خانگی در جمع خبرنگاران افزود: صنعت لوازم خانگی کشورمان از جمله صنایعی است که وارد مرحله بلوغ شده، یعنی مسائل و مشکلات اولیه خود را پشت سر گذاشته و در مسائل کیفی و قیمتی وارد رقابت شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد ۲۶ درصدی صادرات لوازم خانگی از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه خبر داد و گفت: در برخی اقلام همچون یخچال و فریزر رشد صادرات در این مدت ۱۰۰ درصد بوده است.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۶۰۰ شرکت در این صنعت در کشور، خاطرنشان کرد: دست‌کم ۲۰ شرکت از مجموعه شرکت‌های یاد شده توانمند و بزرگ هستند که قابلیت صادرات دارند.

فاطمی امین، عمده بازارهای صادراتی محصولات این صنعت را کشورهای منطقه و همسایگان، همچنین روسیه، عمان و برخی کشورهای اروپایی برشمرد و ادامه داد: صنعت لوازم خانگی باید از لاک داخل کشور خارج شده و تاکید داریم که به سرعت باید به سمت توسعه صادرات (محصولات کامل یا به صورت سرمایه‌گذاری مشترک در سایر کشورها) پیش برود.

وی به سفر خود به دیگر کشورها و حضور در نمایشگاه‌های مختلف اشاره کرد و بیان داشت: در این سفرها محصولات لوازم خانگی ایرانی را کاملاً رقابتی دیدم که می‌تواند فعالانه در بازار آن کشورها حضور داشته باشد.