یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

سخنگوی اقتصادی دولت با اعلام اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۲ هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود، گفت: سازمان برنامه و بودجه هفته آینده آماده خواهد بود تا مجموعه لایحه بودجه ۱۴۰۲ که شامل ۲۰ تبصره و جداول کلان است را برای مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سیداحسان خاندوزی با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی واردات کنجاله و ۴۰ درصدی دانه های روغنی با حذف ارز ترجیحی، گفت: امروز ۷ ماه از سیاست اجرای حذف ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی می گذرد.

بررسی اجرای این موضوع نشان می‌دهد، سیاستی که انگیزه فعالان اقتصادی را به سمت قاچاق و اقتصاد پنهان می‌برد، اصلاح شده و این موضوع بر اساس آمار واردات کاملا مشخص است، اما رسانه‌ها و صاحبنظران به آن توجه زیادی نداشته‌اند.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان داشت: بعد از اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی واردات روغن آفتابگردان حدود ۴۰ درصد، گندم ۲۸ درصد، کنجاله ۶۰ درصد، ذرت ۱۶ درصد و روغن پالم ۱۰ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: این واردات نتایج و ثمرات سیاست غلطی بوده که به فعالان اقتصادی این انگیزه را می‌داد که در سال‌های قبل پیش‌برآورد، پیش‌اظهاری و پیش‌واردات انجام دهند.

خاندوزی افزود: وقتی سیاستی اصلاح نمی‌شود و دیگر علامت‌دهی غلطی وجود ندارد که شما بتوانید با دسترسی به یک مصوبه خاص بانک مرکزی و یا استفاده از رانت ارزی کالایی را بیشتر وارد کنید و آن کالا از کشورهای دیگر سر درآورد.

وزیر اقتصاد گفت: وقتی این نظام اصلاح می‌شود موجب می‌شود، بخش زیادی از اقتصاد پنهان که حول اقتصاد پنهان شکل گرفته بود، حل و فصل شود.

سخنگوی اقتصادی دولت اظهارداشت: سازمان برنامه و بودجه هفته آینده آماده خواهد بود تا مجموعه لایحه بودجه ۱۴۰۲ که شامل ۲۰ تبصره و جداول کلان است را برای مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

خاندوزی درباره لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۲ مشتمل بر ۲۰ تبصره و مجموعه ای از جداول کلان و ردیف‌های خرد و جزئیات بودجه بود که در ۱۸ جلسه فوق العاده در جلسات وزرا منعقد شد.

وی افزود: یکی از دلایل طولانی شدن تدوین بودجه این بود که وزرای دولت مفصل تر از سال گذشته به جزئیات ورود کردند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: ۱۸ جلسه برگزار شد تا موضوعات مفصل تر و با جزئیات بیشتر پیگیری شوند. بنابراین تمام ۲۰ تبصره لایحه بودجه ۱۴۰۲ در هیات دولت بررسی و تصویب شده است.

جداول کلان بودجه آماده است، امیدواریم در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران به تصویب نهایی برسد. به این ترتیب سازمان برنامه و بودجه هفته آینده آماده خواهد بود تا مجموعه لایحه بودجه ۱۴۰۲ که شامل ۲۰ تبصره و جداول کلان است را برای مجلس شورای اسلامی ارسال کند.