پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه ماهانه بیش از 3.5 میلیارد تراکنش در بستر ابزارهای پرداخت شبکه بانکی انجام می شود، گفت: در حال حاضر، بیش از 90 درصد افراد بالای 18 سال، حساب بانکی دارند.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علی صالح آبادی در کنفرانس ملی تحول دیجیتال، بانک و بیمه با اشاره به انجام بیش از 3.5 میلیارد تراکنش بانکی در ماه، از امکان ارائه 99.9 درصد خدمات بانکی به صورت غیرحضوری خبر داد و گفت: تحول دیجیتال صرفا ناظر بر مکانیزه کردن ابزارهای پرداخت نیست و تحول در فرآیندها را نیز شامل می شود.

صالح آبادی تصریح کرد: بانک مرکزی در حوزه دیجیتال دارای نقشه راه در همه بخش هاست و پروژه های متنوعی در حوزه کسب و کار و نظام های پرداخت، سیاست پولی، نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری، خدمات بانکی دولت و فناوری های زیرساختی را با نگاه تحول در ابزار ها و فرآیندها در دستور کار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی عملیاتی کردن قانون چک را یکی از پروژه های مهم در حوزه فناوری دیجیتال در بانک مرکزی و شبکه بانکی برشمرد و گفت: با استفاده از فناوری دیجیتال در اجرای قانون چک میزان چک های برگشتی به طرز محسوسی کاهش پیدا کرد و چک به عنوان یکی از ابزارهای پرداخت اعتبار خود را بازیافت.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: مسدود کردن کسری چک در تمامی حساب های فرد صادرکننده در شبکه بانکی به میزان مبلغ چک یکی از پیچیده ترین فرآیندها در عملیاتی کردن قانون چک بود که با کمک فناوری دیجیتال این بند قانون نیز اجرایی شده و امروز قانون جدید چک به صورت کامل در کشور اجرا می شود.

صالح آبادی با اشاره به نظارت بر بانک ها به عنوان یکی از محورهای اصلی فعالیت بانک مرکزی تشریح کرد: برنامه بانک مرکزی استفاده از فناوری دیجیتال برای اجرایی کردن نظارت هوشمند مبتنی بر کنترل های پیشینی است تا از معایب نظارت پسینی برای نظارت کارا بر فعالیت شبکه بانکی برحذر باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین بر استفاده از فناوری دیجیتال در نظارت بر تسهیلات دهی و مصرف تسهیلات تاکید کرد و گفت: سامانه های متعددی در بانک مرکزی طراحی و عملیاتی شده که تمامی مقررات و بخشنامه های نظارتی در آن تعبیه شده است و امکان نظارت غیرحضوری بر تجهیز و مصرف منابع شبکه بانکی را فراهم می کند.

وی همچنین نظارت بر خلق پول بانک ها، پیاده سازی XPRL مبتنی بر نظارت بر اجزای صورت های مالی بانک ها را برای نظارت هوشمند را از دیگر مزایای تحول دیجیتال برشمرد.

صالح آبادی توسعه شمولیت مالی با هدف دسترسی مطلوب مشتریان به خدمات بانکی را نیز از دیگر اهداف بانک مرکزی برشمرد و عنوان کرد: در حوزه خدمات بانکی بیش از 90 درصد افراد بالای 18 سال، حساب بانکی دارند که از ابزارهای پرداخت استفاده می کنند و از این منظر وضعیت مطلوبی در کشورهای منطقه داریم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در حوزه پرداخت تسهیلات از حد استاندارد فاصله داریم و با پیاده سازی فناوری لندتک به دنبال گسترش شمولیت مالی در این حوزه نیز هستیم.

رئیس شورای پول و اعتبار حمایت از فناوری های نوآورانه مالی را از دیگر برنامه های بانک مرکزی در حوزه تحول دیجیتال برشمرد و گفت: از چندماه گذشته با هماهنگی شرکت خدمات انفورماتیک سندباکس حمایت از فناوری های نوین مالی و موضوع بانکداری باز، پیگیری می شود.

وی با اشاره به اهمیت حکمرانی داده در بانک مرکزی گفت: اطلاعات متعددی از انواع تراکنش ها در شبکه بانکی وجود دارد و با استفاده از فناوری، با هوشمند کردن و استفاده درست از آن در جهت سیاستگذاری بهره می بریم.

صالح آبادی با تاکید بر اجرایی کردن حکمرانی ریال عنوان کرد: موضوع حکمرانی ریال یکی از محورهای موردبحث در بانک مرکزی است که اگر به درستی انجام شود، هم شفافیت در شبکه بانکی بیشتر شده و هم پولشویی، تقلب و فساد به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. همچنین فناوری های نوین، زنجیره بلوک، قرارداد دیجیتال نیز در راستای تحقق حکمرانی ریال به ما کمک می کند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: رابطه بانک مرکزی و بانک ها بر بستر تحول دیجیتال به رابطه شفاف و مبتنی بر حکمرانی ریال منجر می شود و همچنین رابطه بانک ها و مشتریان با هدف دسترسی بدون مراجعه حضوری به شعب را فراهم می کند. در حال حاضر 20 هزار شعبه در سرار کشور فعالیت دارد که همچنان قابلیت کاهش را دارد و با فرهنگ سازی و استفاده از بسترهای فنی و مکانیزه کردن خدمات به دنبال گسترش استفاده از این ابزارها هستیم.