جمعه؛ 19 خرداد 1402

پس از اصلاح ارز ترجیحی؛

با وجود گذشت 7 ماه از اصلاح ارز ترجیحی در کشورمان بازار روغن به ثبات کامل رسیده و علاوه بر رقابتی کردن تولید توسط کارخانجات، شاهد تخفیف 10 تا 20 درصدی انواع روغن های موجود در فروشگاه ها هستیم تا جایی که قیمت حلب 16 کیلوگرمی روغن با کاهش 100 هزار تومانی نسبت به ماه های قبل روبرو شده است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، یکی از دلایل این امر به منطقی کردن مصرف این کالای اساسی و جلوگیری از قاچاق آن بر می گردد به طوری که شاهد آن هستیم که مصرف روغن به 1 میلیون 400 هزار تن تا 1 میلیون و 500 هزار تن قبل از تخصیص ارز ترجیحی برگشته، این در حالی است که در سال گذشته حدود 2 میلیون و 400 هزار تن روغن وارد کشور شده بود.

همچنین با توجه به شرایط موجود بازار و واردات 866 هزار تن روغن خام در هشت ماهه نخست سال جاری و وفور این محصول در بازار هیچ مشکلی برای تنظیم بازار این محصول وجود ندارد، از همین رو طی چند ماه اخیر تولیدکنندگان و کارخانجات تصفیه و بسته بندی روغن با هم بر سر کاهش قیمت و ارائه تسهیلات و تخفیفات ویژه به مشتریان خود رقابت می کنند.

کاهش محسوس قیمت روغن در بازار

در همین خصوص رضا کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران با اشاره به اینکه اکنون کالاها به وفور در بازار عرضه می‌شود، گفت: این موضوع سبب شده که نه در بازار کمبود کالا وجود داشته باشد و نه تورمی را در بازار شاهد باشیم بنابراین عرضه زیاد و متناسب شدن آن با تقاضا بازار را به سمت ثبات به پیش می‌برد.

رئیس اتحادیه بنکداران درباره قیمت کالاهای اساسی اظهار کرد: قیمت کالاهای اساسی به ویژه در روغن در ۴ ماه گذشته کاهش قیمت ۱۵ الی ۲۰ درصدی را تجربه کرده است.

کنگری افزود: قیمت عمده یک حلب روغن ۵ کیلویی از ۴۰۰ هزار تومان به ۲۹۵ هزار تومان کاهش یافته و قیمت عمده فروشی روغن مایع ۹۰۰ گرمی از ۶۸ هزار تومان به حدود ۵۵ تا ۵۶ هزار تومان کاهش یافته است.

سرانه روغن در کشور به 15 کیلوگرم رسید

از طرف دیگر تا قبل از اصلاح ارز ترجیحی، سرانه مصرف روغن خوراکی در ایران 21 کیلوگرم در سال بود در حالی که سرانه جهانی مصرف این ماده خوراکی 12 کیلوگرم است به همین دلیل بیشتر کارشناسان صنایع غذایی معتقدند اصلاح ارز ترجیحی بهترین تصمیم برای بازار این کالای اساسی بوده است به طوری که هم اکنون سرانه مصرف این محصول به 15 کیلوگرم برای هر ایرانی رسیده است.

بازار روغن کاملا آرام و رقابتی شده است

دبیر انجمن روغن نباتی با اشاره به کاهش 40 هزار تنی مصرف ماهانه روغن نباتی در کشور گفت: با وجود کاهش 10 درصدی قیمت روغن در مردادماه سال جاری، در هفته‌های اخیر تولیدکنندگان مجددا برای حفظ تولید و رقابت، محصولات خود را با ۱۰ درصد تخفیف می‌فروشند.

امیرهوشنگ بیرشک اظهار داشت: بعد از برداشته شدن ارز دولتی روغن و افزایش قیمت مصوب این محصول برندهای صنایع روغن برای اینکه بتوانند در بازار خود را حفظ و رقابت داشته باشند، قیمت خود را با تخفیف به فروش می رسانند.

وی افزود: در حال حاضر بازار نباتی روغن آرام و کاملا رقابتی شده است و مردم در زمان خرید توجه بیشتری به کیفیت و برندهای عرضه کننده این محصولات می‌کنند.

مصرف روغن منطقی شده است

دبیر انجمن صنایع روغن نباتی ایران بعد از حذف ارز دولتی کالاهای اساسی مصرف روغن 40 هزار تن در ماه کاهش یافته است ادامه داد: میزان مصرف روغن از ماهی 180 هزار تن به 140 هزار رسیده و مردم مصرف خود را مدیریت کرده اند که این امر نیز منجر به تشدید رقابت میان تولید کنندگان شده است.

وی تصریح کرد: در این شرایط شرکت‌ها نیز محصولات خود را مقاطع مختلف با تخفیف‌ 10 درصدی به فروش می رسانند اما قیمت این محصول به صورت رسمی کاهش دوباره‌ای نداشته است.

واردات 866 هزار تن روغن به کشور

طی هشت ماهه نخست سال جاری 866 هزار و 388 تن و 551 کیلوگرم انواع روغن خام به ارزش 1 میلیارد و 584 میلیون و 399 هزار و 593 دلار وارد کشور شده، این در حالی است که در سال گذشته در همین بازه زمانی 1 میلیون و 374 هزار و 284 تن 615 کیلوگرم انواع روغن به ارزش 1 میلیارد و 876 میلیون و 706 هزار دلار وارد کشور شده بود.

این آمار حاکی از آن است که واردات روغن در هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته به لحاظ وزنی با کاهش 37 درصدی و به لحاظ ارزشی با کاهش 16 درصدی روبرو بوده است.

از طرف دیگر این آمار نشان دهنده آن است که اصلاح ارز ترجیحی سبب شده که طی این بازه زمانی شاهد کاهش واردات 500 هزار تنی روغن خام به کشور و صرفه جویی 300 میلیون دلاری این محصول باشیم.

واردات روغن از 35 کشور دنیا

یکی از مهم ترین تاکیدات کارشناسان اقتصادی برای انجام تجارت با دیگر کشورها تنوع سازی وارداتی است تا کشورمان در صورت تحریم توسط کشورهای دیگر یا قطع شدن روابط با کشوری بتواند با کشورهای دیگر مبادله تجاری داشته باشد.

از این رو طی هشت ماهه نخست سال جاری روغن از مبادی 35 کشور اتریش، اسپانیا، اسلواکی، امارات، اندونزی، ایتالیا، ایلسند، ایرلند، آرژانتین، آلمان، برزیل، بلژیک، تایلند، تایوان، ترکیه، آذربایجان، چین، دانمارک، رومانی، سنگاپور، سوییس، عمان، روسیه، فرانسه، فلیپین، قزاقستان، کانادا، مالدیو، مالزی، مجارستان، هلند، هندوستان و هنگ کنگ وارد بنادر شمالی و جنوبی کشورمان شده است.