پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

چرا قیمت‌ها هیجانی شد/

یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه این روزها بسیاری برای حفظ ارزش پول در بازارهایی مانند خودرو، مسکن و ارز سرمایه گذاری می کنند، گفت: اگر دولت بتواند به مدت یکسال، قیمت خودروهای دست دوم را در سطح نوسان 5 درصد حفظ کند، افزایش قیمت ها در این بازار متوقف خواهد شد.

به گزارش “ایران اقتصادی” با توجه به توان مالی جامعه تولید خودروهای اقتصادی می تواند بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا تعداد اقشاری که در طبقه متوسط از نظر مالی جای گرفته اند زیاد است؛ بنابراین این خودروها با استقبال زیادی مواجه خواهند شد.

سیاوش غیبی پور؛ کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با “ایران اقتصادی” عنوان کرد: همانطور که سطوح درآمدی جامعه متفاوت است خودروهایی که توسط افراد استفاه می شوند نیز از سطوح متفاوتی هستند.

از سوی دیگر مصرف هر فرد از خودرو نیز با فرد دیگر، از نظر میزان استفاده، کیفیت خودرو، قیمت و … متفاوت است، بنابراین هر خودرویی با هر کیفیت و قیمتی در  جایگاه خود مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: درباره تولید خودروهای اقتصادی نیز باید گفت؛ با توجه به اینکه عمده جامعه را قشر متوسط با توان مالی متوسط تشکیل می دهند، این نوع از خودروها معمولا مصرف کنندگان بیشتری دارند.

بنابراین خودروسازان بیشترین خودرو تولیدی خود را به خودروهایی با قیمت و کیفیت متوسط اختصاص می دهند. اولین موردی که خریداران خودرو بعد از قیمت به آن توجه می کنند کیفیت آن و خدمات پس از فروش است.

در حال حاضر که بحث تولید خودروهای اقتصادی در کشور وجود دارد، باید گفت که این خودروها می توانند مشتریان متعددی در بازار داشته باشند و همین امر نیز منجر به ایجاد رقابت میان خودروسازان می شود.

به طوری که هر کدام از آنها برای اینکه سهم بیشتری از این بازار را به خود اختصاص دهند؛ خودرو متناسب با توان مالی خانوارها تولید می کنند و کیفیت محصول خود را نیز افزایش خواهند داد.

میانگین قدرت خرید و قدرت چانی یکی از عوامل مهم در بازار خودرو

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: یکی از عواملی که در حوزه خرید خودرو تاثیرگذار است میانگین قدرت خرید و قدرت چانی است. به طوری که شاید کالایی تولید شده و عرضه هم بشود، اما تقاضایی برای آن وجود نداشته باشد. زیرا نیاز و سلیقه بخش تقاضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در واقع می توان گفت حجم و میزان فروش را در این حوزه همین عوامل تعیین می کنند. بنابراین شناسایی بازار هدف برای عرضه کنندگان خودرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا بدانند چه خودرویی با چه قیمت تمام شده ای و به چه تعداد باید تولید و به بازار عرضه کند.

در حال حاضر، با توجه به تورمی که در کشور حاکم است، افراد برای حفظ ارزش پول خود به سرمایه گذاری در بازارهایی همچون ارز، مسکن و خودرو اقدام می کنند. از همین رو و به علت افزایش قیمتی که این محصول هر ساله تجربه می کنند، نگاه افراد به خودرو سرمایه ای شده است.

وی افزود: یکی از دلایل گرانی قیمت خودرو در کشور نیز همین است؛ زیرا افراد می توانند با مبالغ پایین اقدام به خرید کرده و چون یک بازار زودبازده است، برای سرمایه گذاری به آن وارد می شوند. در نهایت با کمبود این محصول در بازار مواجه خواهیم بود که طبیعتا باعث افزایش قیمت آن می شود.

اگر دولت موفق به مهار تورم نشود، حتی خودروهای اقتصادی نیز نمی توانند مشکلات بازار خودرو را برطرف کرده و نیاز مصرف کنندگان واقعی را پاسخ دهد.

زیرا متقاضیانی که در بازار وجود دارند دو دسته هستند اول متقاضیان واقعی که خودرو ندارند و هدف آنها از خرید مصرف است و دوم تقاضاهایی که قصد مصرف ندارند و هدف اصلی آنها صرفا سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول خود در نوسانات تورمی است.

حال اگر دولت بتواند تا یک سال آینده سطح افزایش قیمت خودرو را نهایتا تا 5 درصد حفظ کند متقاضیان دسته دوم از بازار حذف خواهند شد و همین امر منجر به خروج این بازار از روند افزایشی خواهد شد. همچنین اگر تورم بالاتر از بازدهی بانکی باشد حجم سرمایه گذاری در این بخش افزایش پیدا خواهد کرد.

راهکار سرمایه گذاری خرد در بازار خودرو

غیبی پور اقتصاد باز و کم بودن نرخ تعرفه ها را از جمله موارد مهم در بازار سرمایه گذاری خودرو دانست و عنوان کرد: زمانی که اقتصاد باز باشد و نرخ تعرفه ها کم، سرمایه گذاری فراگیرتر خواهد شد.

برای اینکه افراد مختلف بتوانند در عرصه خودرو سرمایه گذاری کنند، باید این محصول از انحصار سرمایه گذاران بزرگ تر خارج شود تا سرمایه های جدید و خُرد بتوانند به این بخش ورود کنند. در چنین شرایطی سرمایه گذاران می توانند بر بازار خودرو تاثیرگذار بوده و رهبری قیمت کنند.

وی در خصوص واردات خودرو اظهار مخالف کرد و گفت: با واردات خودرو منابع ارزی کشور که چندان زیاد هم نیست از دست خواهد رفت. از سوی دیگر به علت وجود تحریم ها باید در این عرصه بخش خصوصی ورود کند تا مشکلی در زمینه واردات خودرو رخ ندهد.

اما اگر دولت منابع ارزی کشور را صرف خرید خودرو کند، در نوسانات ارزی جهانی با کمبود مواجه خواهیم شد. برای اینکه بدانیم این کار منجر به کاهش قیمت خودرو می شود باید اقدامات کارشناسی لازم را در این حوزه انجام دهیم تا تعدیل قیمت برای  این کالا صورت گیرد.

اما با واردات خودرو بخشی از بازار اشباع شده و تعادل قیمت در آن ایجاد خواهد شد اما این تورم افسارگسیخته اجازه نمی دهد که زمان زیادی این شرایط پابرجا باشد.

کاهش هزینه تولید با تکنولوژی جدید

غیبی پور تاکید کرد: دولت باید برای خروج از شرایط فعلی بازار خودرو واحدهای صنعتی این حوزه همچون قطعه سازان را حمایت کند و به منظور افزایش کیفیت برای آنها تسهیلاتی در نظر بگیرد. در چنین شرایطی این واحدها می توانند با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده، تجهیزات جدید با تکنولوژی بالا را در فرایند تولید خود در نظر بگیرند.

زمانی که از تکنولوژی جدید برای تولید استفاده شود هزینه تولید کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین قیمت تمام شده نیز دستخوش کاهش می شود و فروش محصول افزایش پیدا می کند که با این امر سهم بیشتری از بازار برای آن خودروساز خواهد شد.

علاوه بر آن برخی از صاحبان مشاغل که با نیم یا بخشی از ظرفیت خود فعالیت می کنند، می توانند با تسهیلاتی که در اختیار دارند کارخانه های خود را به صورت کامل فعال کرده و از همه ظرفیت ها بهره ببرند.