یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

طبق اعلام وزارت اقتصاد، ارزش تسهیلات پرداخت شده از محل تبصره 18 بودجه سال 1401، تاکنون 31 هزار و 235 میلیارد تومان و ارزش تسهیلات طرح های در مرحله پرداخت نیز 15 هزار و 345 میلیارد تومان است.

به گزارش “ایران اقتصادی”؛ محمدهادی سبحانیان؛ معاون سیاست گذاری اقتصادی وزارت اقتصاد با اشاره به ارائه گزارش طرح «مهیا» یا همان هوشمندسازی یارانه آرد و نان، عنوان کرد: با شیوه مدیریت گذشته نمی توان برخی از کارها را پیش برد و مصادیق مختلفی برای پیش برد کارها در شرایط اقتصاد بدون نفت وجود دارد که یکی از این مصادیق آن همین طرح مهیا یا همان هوشمندسازی یارانه آرد و نان بود.

وی ادامه داد: طرح مهیا البته معارضینی دارد، چرا که این کار و این طرح پیچیدگی هایی دارد و البته عده‌ای هم بازی‌شان با اجرای این طرح به هم می خورد. اگر در استانی؛ استاندار در این زمینه، یعنی طرح مهیا، ادعا، ابهام، نظر و یا اعتراضی جدی دارد، مدیران کل استانی بفرمایند و اطلاع‌رسانی کنند یا رفع ابهام شود و مشکلات و دغدغه ها رفع شود.

ابراهیم صیامی، مدیرکل آینده پژوهی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گردهمایی معاونان اقتصادی این وزارتخانه اظهار کرد: در موضوع تخصیص منابع اقدامات خوبی در ادارات کل استانی صورت گرفته و با تعدادی بانک مشخص، افزایش در تجهیز منابع داشتیم و قرار است در خصوص بند ب تبصره 16، هم برای امسال و هم برای سال 1402 تصمیم گیری شود.

وی با ارائه گزارشی از برنامه‌های در دست اقدام برای ارتقای جایگاه معاونت اقتصادی استان‌ها افزود: با توجه به وظایفی که در چند سال اخیر به ما سپرده شده، به نظر می‌رسد وظیفه های اقتصادی خیلی پررنگ شده و باید یک اصلاح ساختاری در معاونت‌های اقتصادی رخ دهد.

به همین دلیل تشکیل کارگروهی از دبیران مناطق 9 گانه کشور و ارائه پیشنهاد کارشناسی برای اصلاح ساختار سازمانی و تاکید بر ارتقای سطح پست های سازمانی معاونت اقتصادی استانها مصوب شده که یکی از اقدامات در این زمینه تغییر عنوان «معاونت اقتصادی» ادارات کل امور اقتصادی و دارایی به «معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری» است.

مدیرکل آینده پژوهی وزارت اقتصادی و دارایی اضافه کرد: همچنین ساختار معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری به صورت واحد در تمام استان ها 3 اداره با عناوین «اداره سرمایه گذاری»، «اداره تامین مالی» و «اداره پایش و نظارت بر بانکها و بیمه» و همچنین 3 گروه با عناوین «گروه پایش و بهبود محیط کسب و کار»، «گروه مطالعات و سیاست‌گذاری اقتصادی» و «گروه آمار و اطلاعات اقتصادی» خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین تدوین و نهایی کردن دستورالعمل کارگروه تسهیل سرمایه گذاری و مقررات زدایی با رویکرد ایجاد یک کارگروه چابک به منظور نظارت بر فعالیت کارگروههای موضوعی فعال در استانها و نقش آفرینی موثر در بند الف تبصره 18 قانون بودجه به عنوان کارنامه عملکردی وزارت متبوع از دیگر مصوبات است.

صیامی یادآور شد: در گزارش عملکرد تبصره 18، ما امسال حتی یک ریال هم کمک بلاعوض نداشته و سود و یارانه حداقلی داشته‌ایم، بنابراین ارزش تسهیلات پرداخت شده 31 هزار و 235 میلیارد تومان و ارزش تسهیلات طرح های در مرحله پرداخت نیز 15 هزار و 345 میلیارد تومان است.

مدیرکل آینده پژوهی وزارت اقتصادی و دارایی در خصوص ارزش تسهیلات در مرحله انعقاد قرارداد و پرداخت شده به تفکیک بانک ها و سهم دستگاه های اجرایی از منابع بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1401 توضیحات و آماری را ارائه کرد و در خصوص سهم دستگاه اجرایی از سرانه استانی بر اساس نظر شورای برنامه ریزی و توسعه استانی توضیحاتی داد.

وی با اشاره به مهم ترین اقدامات مشترک ادارات کل استانی با همکاری معاونت سیاست گذاری اقتصادی تا پایان سال 1401 عنوان کرد: احصای پروژه های سرمایه گذاری دارای مجوز بی نام، اصلاح آیین نامه مراکز خدمات سرمایه گذاری و افزایش نظارت و در صورت لزوم اصلاح مقررات مربوط به اراضی ملی واگذار شده به سرمایه گذاران غیرفعال برخی از مهمترین اقدامات هستند.