جمعه؛ 19 خرداد 1402

مدیر کل گمرک شهید رجایی از اسکن 185 هزار کامیون عبوری از بزرگترین گمرک ایران در 8 ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: اسکن هر کامیون در حال حاضر 30 تا 60 ثانیه زمان نیاز دارد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، حسین سعیدی با اعلام اسکن بیش از 185 هزار کامیون توسط ایکس ری کامیونی در گمرک شهید رجایی، گفت: این میزان اسکن با استفاده از ابزارهای الکترونیکی در مدت 8 ماهه نخست سال صورت گرفته است.

ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهید رجایی بیان داشت: بندر شهید رجایی به واسطه موقعیت مکانی در بین بنادر ایرانی حوزه خلیج فارس از کمترین فاصله با امارات متحده عربی برخوردار است که این موضوع منجر به افزایش ترخیص کالا از این گمرک به کشور امارات و کشورهای حوزه خلیج فارس شده است.

سعیدی اظهار داشت: در گذشته به سبب کمبود دستگاه های ایکس ری و عملکرد کُند دستگاه های ایکس ری، شاهد صف های طولانی کامیون ها برای انجام اسکن کانتینرها بودیم که خوشبختانه با همکاری گمرک ایران و شرکت های دانش بنیان هم اکنون 2 دستگاه ایکس ری در رویه های ترانزیت و صادرات و یک دستگاه در رویه واردات به طور شبانه روزی و 24 ساعته توسط همکاران ما در واحد ایکس ری گمرک شهید رجایی مشغول بکار هستند که با آنالیز و آپلود کانتینر در سامانه هوشمند در کمترین زمان ممکن بررسی می شود.

وی تصریح کرد: عمده کالاهای اسکن شده ترانزیت و به مقاصد کشورهای همسایه از جمله افغانستان و آذربایجان و عراق است و همچنین کالاهای وارداتی بر اساس میزان تعیین شده طرح سلکتیویتی سامانه جامع امور گمرکی اسکن می شوند.

سعیدی افزود: با تجهیز گمرکات استان هرمزگان به ایکس ری کامیونی ضمن اسکن کامیون‌هادر رویه های کالاهای وارداتی، صادراتی و ترانزیتی در محل بندر شهید رجایی قطعاً مشکلات موجود در حوزه قاچاق کالا به نحوه چشم گیری رفع شده است.

زمان تقریبی اسکن هر دستگاه کامیون 30 الی 60 ثانیه است و گمرک شهید رجایی بندرعباس بزرگترین گمرک کشور است که بیش 54 درصد صادرات و واردات در آن صورت می گیرد.