جمعه؛ 11 فروردین 1402

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به صادرات چهار میلیارد و ۳۰۵ میلیون دلاری به عراق، بیان داشت: رشد صادرات ایران به عراق در 8 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 36 درصد رشد یافته است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علیرضا پیمان‌پاک با اعلام اینکه رشد 4 درصدی صادرات غیرنفتی ایران به عراق، افزود: از مجموع صادرات غیرنفتی ایران به عراق، ۳ میلیارد دلار مربوط به ۶۲ زیرگروه کالایی صادراتی است.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ حدود ۳۶ درصد رشد داشته است. همچنین طی مدت مذکور، ۵۴ زیرگروه کالایی به عراق کاهش صادرات داشته‌اند.

پیمان پاک با اشاره به این مطلب که آمار صادرات جمهوری اسلامی ایران با احتساب صادرات گاز به عراق ۴۶۶۵ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد کاهش نشان می دهد، تاکید کرد: صادرات گاز طبیعی به عراق طی ۸ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان ۱.۶ میلیارد دلار کاهش داشته است.

وی ادامه‌داد: بررسی دقیق تر سبد صادرات ایران به عراق نشان می دهد از مجموع ۱۰۰ قلم نخست کالاهای صادراتی به عراق، ۷۰ قلم با رشد صادرات همراه بوده و ۳۰ قلم کاهش صادرات داشته است.

پیمان‌پاک، برخی از زیرگروه‌های صادرات که صادرات آنها بیشترین افزایش یافته را برشمرد و افزود: شمش فولادی، کود اوره، ترانسفورماتورها، لوله‌های فولادی، پروفیل‌ها، محصولات پلاستیکی، چوب و محصولات چوبی، صنایع معدنی و فلزی، سیم و کابل، محصولات لبنی و لوازم خانگی انرژی‌بر بزرگ، دارای بیشترین رشد صادرات به عراق در مدت مذکور بوده‌اند.

وی با اشاره به مشکلاتی که تحریم‌های ظالمانه برای توسعه تجارت خارجی ایجاد کرده است، خاطرنشان‌کرد: این سازمان به‌ عنوان متولی تجارت خارجی کشور، با وجود این مشکلات بویژه قطع ارتباطات بانکی برنامه های متعددی را برای توسعه صادرات به کشور عراق و حفظ بازار مذکور در دستورکار قرار داده است.