جمعه؛ 11 فروردین 1402

شرکت سمات دلیل تاخیر در واریز مرحله اول سود سهام عدالت که پیش از این تا پایان آذرماه اعلام شده بود را بدقولی 36 شرکت بورسی در واریز مبالغ به حساب سپرده گذاری مرکزی اعلام کرد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از رایزنی های این شرکت برای دریافت سود سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1400 شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت خبر داد.

بنا بر اعلام این شرکت، مکاتبات لازم با 36 شرکت بورسی سهام عدالت برای دریافت سود مشمولان سهام عدالت انجام شده، اما تاکنون مبلغ ناچیزی به حساب های شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز شده است.

بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار که روز ششم آذرماه جاری به شرکت سپرده گذاری مرکزی ابلاغ شده، این شرکت مجری پرداخت سود مشمولان سهام عدالت بوده و همانند سال های قبل اقدامات مقتضی را برای دریافت سود از شرکت های سرمایه پذیر انجام داده است.

اما در حال حاضر نمی توان زمان دقیقی را برای پرداخت سود سال منتهی به 29 اسفندماه 1400 مشمولان سهام عدالت اعلام کرد، زیرا تحقق این امر در گرو همراهی شرکت های سرمایه پذیر در پرداخت سود این گروه از سهامداران است.

از سوی دیگر این شرکت هفته گذشته با انتشار اطلاعیه ای از فرصت دوباره به جاماندگان دریافت سود سهام عدالت خبر داده بود.

بر اساس اطلاعیه سمات، حدود یک میلیون و 800 هزار نفر از سهامداران سهام عدالت همچنان با مشکل شبای بانکی معتبر روبرو هستند که این افراد می توانند با ثبت نام و احراز هویت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (sejam.ir) و یا درج شماره شبای معتبر خود در سایت sahamedalat.ir در فرایند دریافت سود سهام خود قرار گیرند.

بر اساس این اطلاعیه، شماره شبای نامعتبر، حساب بانکی مسدود، راکد، مشترک (دو امضا)، ارزی و بلندمدت مهم‌ترین دلایلی است که تاکنون سود به حساب این گروه از سهامداران سهام عدالت واریز نشده است.

گفتنی است، از اسفندماه سال گذشته تاکنون سه مرحله سود سنواتی سال های 1398 و 1399 به حساب 684 هزار سهامداری که مشکل شماره شبای بانکی خود را برطرف کرده اند، از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی پرداخت شده است.