شنبه؛ 05 فروردین 1402

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: خودداری از پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها تخلف بوده و خود بانک‌مرکزی به بانک‌ها گفته اگر ناترازی دارید تسهیلات ندهید؛ بنابراین باید به دلیل بروز این مشکلات با بانک‌مرکزی برخورد شود.

لطف‌الله سیاهکلی؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با خودداری بانک‌ها از پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان گفت: بانک‌ها ناترازی داشته و معلوم است که نمی‌توانند تسهیلات پرداخت کنند. اما برای رفع این ناترازی باید به سراغ فروش سرمایه‌های مولد خود رفته و سرمایه گذاری از سوی بانک ها تخلف است.

وی افزود: این مشکلات در واقع به بانک‌مرکزی ارتباط دارد زیرا نه تنها نظارت بلکه اقدامات بانک مرکزی نیز مشکل دارد و در اصل باید با بانک‌مرکزی برخورد شود تا با نظارت، بانک‌ها را به پرداخت تسهیلات ملزم کند.

سیاهکلی در رابطه اقدامات مجلس در این زمینه ادامه داد: بنده بیش ۵ ماه است که به دنبال تحقیق و تفحص از بانک‌مرکزی هستم. در این خصوص نیز به رییس کمیسیون اقتصادی نیز درباره چرایی عدم به جریان انداختن تحقیق و تفحص از بانک‌مرکزی و بررسی جعبه سیاه بانک مرکزی، تذکر داده شده است.

به گفته این نماینده مجلس، بانک‌مرکزی تقریبا تنها نهادی است که از پس از انقلاب تاکنون کسی برای بررسی نزدیک آن نشده است.

وی تاکید کرد: یکی از خواست‌های مجلس از بانک‌مرکزی این است که بانک‌ها را ملزم به پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان کند و بانک‌ها باید ناترازی خود را از محل فروش اموال اصلاح کنند. عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها تخلف و انحراف از قانون است.

سیاهکلی افزود: ما در مجلس برنامه داریم با تحقیق و تفحص این سوالات را از بانک‌مرکزی مطرح کنیم زیرا خود بانک‌مرکزی به بانک‌ها گفته اگر ناترازی دارید تسهیلات پرداخت نکنید.