دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه وظیفه تامین مالی دولت در بخش درآمدهای پایدار بر عهده وزارت اقتصاد است، گفت: تا امروز از شیوه قرض الحسنه برای تامین مالی حوزه دانش بنیان استفاده نمی‌کردیم.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سید احسان خاندوزی با بیان اینکه وزارت اقتصاد، وزارت تامین مالی دولت در بخش درآمدهای پایدار است، گفت: پشتیبانی از تامین مالی اقتصاد به معنای عام نیز به عهده وزارت اقتصاد است. در حوزه مالیات و سایر ابزارهای درآمدزایی تلاش کردیم تا بیشترین جذابیت به شرکت‌های دانش‌بنیان توجه شود. اتفاقی که در قانون تحقق جهش دانش‌بنیان رخ داد یکی از رخدادهای خوبی است که انجام شده است.

وی افزود: بررسی لایحه بودجه سال آینده در حال انجام است و پیشنهاد ما این است که با توجه به وجود رکود در برخی بخش ها لازم است تا حمایت مالیاتی لازم انجام شود. قطعا وقتی صنعت در کشور رشد می‌کند، درآمد ملی نیز افزایش خواهد یافت در نتیجه درآمد دولت نیز رشد خواهد کرد. امیدوار هستیم سهمی از مالیات که توسط سازمان برنامه و بودجه در بودجه در نظر گرفته می‌شود به گونه ای باشد که امکان حمایت از تولید به ویژه دانش بنیان ها فراهم شود.

وزیر اقتصاد گفت: سهم بانک‌ها در تامین مالی بالا است که در این بین استفاده از تسهیلات قرض الحسنه یک ویژگی ممتاز است. ما امروز از بهترین روش تامین مالی می‌خواهیم برای بهترین روش تولید اقتصادی استفاده کنیم. امروز نقطه شروع 1000 تسهیلات نیست مسئله این است که تا امروز از شیوه قرض الحسنه برای تامین مالی حوزه دانش بنیان استفاده نمی‌کردیم و این موضوع از این جهت اهمیت دارد.

خاندوزی گفت: صندوق های نوآوری خود کمک کردند تا ریسک این تسهیلات کاهش پیدا کند. اینکه بانک و صندوق های پژوهش و فناوری با یکدیگر کار می‌کنند بسیار ارزشمند است. با توجه به عملکرد بسیار بهتر بانک های قرض الحسنه نسبت به بانک های تجاری می‌توان گفت که آنها بسیار کم هزینه تر عمل می‌کنند.

پرداخت 1000 فقره وام قرض‌الحسنه به شرکت‌های دانش بنیان

فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز با بیان اینکه شعار سال طلیعه یک اتفاق است، گفت: در شرایطی نگرش ما بخشی و موضعی است یعنی منابعی را در قرض الحسنه قرار می‌دهیم و پس از مدتی ارزش آن کاهش می‌دهد اما در شرایطی منابع ارزش افزوده ایجاد می‌شود. تنها جایی که شاهد ارزش افزوده چند صد درصدی هستیم حوزه علم و فناوری است.

وی افزود: در نتیجه یکی از مصداق های واقعی عافیت کثیر حوزه دانش‌بنیان واقعی است. اگر نظام بانکی چند سال برای یک موتور مولدی که ثروت را چند برابر می‌کند تامین مالی کند، اقتصادی که از این توسعه شکل می‌گیرد قطعا بازخورد آن به سرمایه‌گذار نیز باز خواهد گشت.

بنابراین صرف منابع قرض الحسنه در جای درست راهکاری برای توسعه اقتصاد دانش بنیان است. اتفاقی که امروز رخ می‌دهد رخداد مبارکی است و امیدواریم که امسال شروع جدی ورود بانک قرض الحسنه مهر ایران به این حوزه باشد.

ان‌شاءالله 200 فقره از وام ها را در شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری پردیس تهران و 800 فقره آن را نیز به پارک های علم و فناوری برتر کشور اختصاص خواهیم داد.