شنبه؛ 05 فروردین 1402

وزیر صمت با اعلام اینکه واردکنندگان از زمان ثبت سفارش، 9 ماه مهلت دارند تا واردات خودرو را انجام دهند، گفت: واردات یک خودرو توسط ورزشکاران یک موضوع خاص است و مسیر آن با نحوه ثبت سفارش و واردات خودرو متفاوت است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سیدرضا فاطمی امین با اشاره به اینکه فرآیند ثبت سفارش و واردات انبوه با سازوکار واردات خودرو توسط فوتبالیست‌ها متفاوت است، گفت: بدقولی خودروسازان در تحویل خودروها باید رفع شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه واردات خودرو توسط بازیکنان تیم ملی فوتبال موضوع خاصی است، گفت: بدقولی خودروسازان و تاخیر آن‌ها حدود ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

فاطمی امین درباره اقدامات انجام گرفته برای واردات خودرو، گفت: از آنجا که واردات خودرو طی 4 سال گذشته انجام نگرفته، مردم برای تحقق آن به نوعی لحظه شماری می‌کنند، اما روالی که در حال حاضر پیش می‌رود، طبیعی است؛ یکی از نخستین اقداماتی که هر واردکننده باید انجام دهد، انعقاد قرارداد با طرف‌های تجاری خود در خارج از کشور است که بیش از 400 تقاضا برای واردات خودرو واصل شد و از میان آن‌ها 27 تقاضا شرایط حداقلی داشتند و 10 تا 12 متقاضی در مسیر انعقاد قرارداد هستند؛ برآورد ما این است که این کار به زودی انجام می‌شود.

وی افزود: در شرایط فعلی ما به عنوان دولت مشتاق واردات هرچه زودتر خودرو هستیم؛ در دولت یعنی میان سازمان ملی استاندارد، سازمان محیط زیست، گمرک و وزارت صمت هماهنگی برای واردات خودرو وجود دارد و اکنون واردکنندگان باید اقدامات لازم را انجام دهند.

فاطمی امین در پاسخ به این پرسش که برای متقاضی واردات خودرو مهلت زمانی در نظر گرفته نشده، توضیح داد: خیر؛ از زمان ثبت سفارش 6 ماه فرصت دارند که اقدامات لازم را انجام دهند، نکته مهم این است که از سوی ما مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد یا در صورت وجود نیز پس از اعلام آن به ما، آن را سریع برطرف می‌کنیم.

وی درباره اهدای حواله واردات یک خودروی خارجی به بازیکنان تیم ملی فوتبال، تصریح کرد: این موضوع بحث دیگری است، این واردات ثبت سفارش و قرارداد با شرکت تولیدکننده ندارند، در واقع این موضوع مورد خاص بوده و بسیار متفاوت است؛ بنابراین دو مسیر مستقل از هم هستند؛ در موضوع واردات خودرو واردکننده به دنبال واردات تعداد زیادی خودرو به طور مثال 5 هزار دستگاه خودرو است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره بدقولی خودروسازان در تحویل خودروهای فروش رفته در طرح‌های پیش‌فروش و فروش فوری، گفت: اکنون نسبت به مدت مشابه در سال قبل، بدقولی خودروسازان و تاخیر آن‌ها حدود 20 درصد کاهش یافته که البته این میزان نیز زیاد است و باید برای رفع آن متمرکز شد.

منبع: خبرگزاری خانه ملت