شنبه؛ 05 فروردین 1402

حوزه یورو در پنجمین ماه متوالی و در نوامبر نیز به سمت رشد منفی فعالیت های اقتصادی رفته و در حال حرکت به سمت رکود اقتصادی نسبی است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، در ماه نوامبر و برای پنجمین ماه متوالی فعالیت‌های اقتصادی در حوزه یورو رشد منفی داشت‌ که نشان می‌دهد این حوزه در حال حرکت به سمت یک رکود نسبی اقتصادی است.

موسسه «اس اند پی گلوبال» شاخص خرید مدیران حوزه یورو برای ماه نوامبر را ۴۷.۸ واحد محاسبه کرده که رقم های زیر ۵۰ واحد نشان دهنده کاهش رشد است.

کریس ویلیامسون کارشناس ارشد اقتصادی در موسسه اس اند پی گلوبال می‌گوید: برای پنجمین ماه متوالی شاهد سیگنال منفی انجام فعالیت‌های اقتصادی در حوزه یورو بودیم که نشان می دهد به احتمال زیاد این حوزه در حال رفتن به سمت یک رکود اقتصادی است.

وی می‌گوید: انتظار کاهش ۰.۲ درصدی رشد اقتصادی در حوزه یورو را داریم.

بر اساس یک نظرسنجی انجام شده در ماه گذشته، کارشناسان شانس ورود حوزه یورو به رکود اقتصادی را ۷۸ درصد پیش‌بینی کرده‌ و گفته بودند که انتظار می‌رود حوزه یورو برای سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۲ رشد منفی ۰.۴ درصدی را تجربه کند.

دلیل کاهش فعالیت‌های اقتصادی در حوزه یورو کاهش هزینه کرد و خرید مردم عنوان شده که علت این مسئله افزایش تورم و متعاقبا بالا رفتن قیمت ها و کاهش قدرت خرید و گسترش نگرانی های مالی در میان مردم بوده است.