دوشنبه؛ 15 خرداد 1402

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری گفت: به منظور حمایت از صادرات کیوی، بحث تهاتر آن با واردات میوه‌های گرمسیری (موز، انبه، آناناس و نارگیل) مورد درخواست و پیگیری است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با تولید ۴۰۰ هزار تن کیوی رتبه چهارم را در تولید این محصول بعد از چین، ایتالیا و نیوزیلند به خود اختصاص داده است.

جلیلی مقدم افزود: بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در هشت ماهه سال جاری ۱۰۳ هزار تن کیوی به ارزش تقریبی ۶۰ میلیون دلار صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۳۱ درصد و از نظر ارزشی ۳۳ درصد افزایش صادرات داشته، البته زمان مناسب برداشت این محصول پس از مهر ماه است، بنابراین قسمت اصلی صادرات پس از این ماه انجام می‌شود.

وی در ادامه به حمایت تولید این محصول اشاره کرد و گفت: در سال جاری، حمایت از ایجاد باغ مادری کیوی به منظور تولید نهال اصیل، سالم و استاندارد، واردات ارقام تجاری جدید، ایجاد باغ سازگاری و الگویی، شناسنامه‌دار کردن باغات کیوی انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری تصریح کرد: به منظور حمایت از صادرات این محصول، بحث تهاتر آن با واردات میوه‌های گرمسیری (موز، انبه، آناناس و نارگیل) مورد درخواست و پیگیری بوده و در این راستا اگر کشوری، به دلیل مسایل غیرفنی، محدودیتی برای واردات محصول داشته باشد، واردات میوه‌های گرمسیری از آن کشور انجام نشود.