یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

رئیس کل گمرک ایران از افزایش سرعت تشریفات گمرکی با کمک ابزار‌های الکترونیکی در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: اسکن کامیون‌ها در مبادی گمرکی در ۸ ماهه امسال ۱۱۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علیرضا مقدسی از افزایش سرعت تشریفات گمرکی با کمک ابزار‌های الکترونیکی خبر داد و گفت: اسکن کامیون‌ها در مبادی گمرکی تا پایان آبان، ۱۱۱ درصد افزایش داشته است.

مقدسی افزود: با هدف سرعت بخشیدن به تشریفات گمرکی، گمرک ایران با افزایش تعداد ایکس ری‌ها در گمرکات کشور و ارتقا و استفاده بهینه از ظرفیت ایکس ری‌های موجود، سرعت و دقت عبور محموله‌های صادراتی، وارداتی و ترانزیتی را افزایش داده است.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: با هدف سرعت بخشیدن به عملیات گمرکی در ۸ ماه امسال تعداد اسکن و بازرسی کامیون‌های حامل کالا‌های ترانزیتی، صادراتی و وارداتی به کمک دستگاه‌های کنترلی ایکس ری در گمرکات کشور بیش از ۱۱۱ درصد افزایش یافت.

رئیس کل گمرک ایران تشریح کرد: با توجه به سیاست‌های دولت در انجام امور و خدمات رسانی به صورت الکترونیکی و روان سازی خدمات، گمرک ایران نیز در راستای تسهیل تجارت و استفاده از شیوه‌های نوین کنترل‌های گمرکی به استناد ماده ۱۱ قانون امور گمرکی و استاندارد‌های کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو، از کنترل و نظارت‌های ملموس به سمت کنترل‌های غیر ملموس حرکت کرده است.

مقدسی گفت: استفاده از ابزار‌های نوین الکترونیکی و افزایش ۱۱۱ درصدی اسکن کامیون‌ها نسبت به ۸ ماهه سال قبل، بهره گیری از مدیریت ریسک مناسب و موثر و همچنین استفاده از ایکس ری‌های موجود در گمرکات، سبب کاهش هزبنه واردات مواد اولیه برای واحد‌های تولیدی و تسهیل صادرات و عبور کالا‌های تراتزیتی شده است.

وی تشریح کرد: با اقدامات صورت گرفته، از اول شهریور سال ۱۴۰۰ تا پایان مهر امسال، گمرک ایران، عملیات گمرکی ۱۶ میلیون تن کالای ترانزیتی، ۶۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات و ۵۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار تشریفات واردات را انجام داده است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: طی ۸ ماهه سال جاری تعداد ۴۸۱ هزار و ۷۰۲ اسکن توسط دستگاه‌های ایکس ری از کامیون‌های وارداتی، تراتزیتی و صادراتی انجام شده است که گمرک شهید رجایی با اسکن ۱۸۸ هزار و ۹۳۷ کامیون، در راس قرار گرفت.

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: در این مدت همچنین ۶۹ هزار و ۸۴ اسکن از کامیون‌ها در گمرک دوغارون؛ ۴۴ هزار و ۶۳۶ اسکن در گمرک آستارا و ۳۲ هزار و ۸۹ اسکن توسط گمرک بازرگان با بهره گیری از دستگاه‌های ایکس ری مستقر در این گمرکات انجام شد.

شایان ذکر است در حال حاضر ۱۵ دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات اجرایی کشور فعال است. همچنین تعداد دو دستگاه ایکس ری توسط بخش خصوصی تولید و در گمرکات کشور نصب و پس از اخذ مجوز‌های لازم فعال خواهد شد.