یکشنبه؛ 21 خرداد 1402

معاون وزیر اقتصاد از پرداخت 38 هزار میلیارد تومان تسهیلات به یک میلیون نفر در فاصله بهمن ماه سال گذشته تا مهر ماه سال جاری خبر داد و عنوان کرد که این میزان تسهیلات دهی در تاریخ بانکداری نظیر ندارد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، سیدعباس حسینی با اشاره به جهت گیری دولت در تسهیل اعطای تسهیلات خُرد اعلام کرد: از بهمن ماه سال گذشته تا مهر ماه رقمی نزدیک به 38 هزار میلیارد تومان به یک میلیون نفر پرداخت شده که بسیار قابل توجه است و در تاریخ بانکداری این میزان پرداخت نشده است.

معاون بانکی وزیر اقتصاد اظهار کرد: در شبکه بانکی کشور گلوگاه های متعددی وجود دارد که تسهیلات دهی را با مشکل مواجه می‌کند که یکی از مهم ترین آن ها، موضوع سرمایه بانک‌هاست؛ امسال دولت و مجلس کمک کردند تا 35 هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک های دولتی از محل واگذاری سهام انجام شود.

وی ادامه داد: اگر در بودجه سال آینده بتوانیم دغدغه ها را رفع کنیم، که البته در حال پیگیری چند مسئله با استفاده از ابزارهای مختلف هستیم، از جمله اینکه به صورت جدی بانک ها اموال مازاد خود را زودتر بفروشند و از محل فروش اموال مازاد سرمایه پایه بانک‌ها افزایش پیدا کند که در این شرایط توان بانک ها می‌تواند در چند برابر افزایش یابد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: اگر بتوانیم با اصلاح ساختار مالی بانک ها از طریق افزایش سرمایه نقدی باشیم، بخش زیادی از مشکلات آن ها در حوزه تسهیلات دهی رفع می شود.

وی همچنین بیان داشت: بر اساس گزارش بانک مرکزی، در 8 ماهه ابتدای سال جاری ۸۷ همت وام قرض الحسنه پرداخت شده که معادل 108 درصد کل سال گذشته است.