دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

مرکز آمار ایران با انتشار نتایج متوسط قیمت کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور در آبان ماه سال جاری، اعلام کرد: برخی اقلام مانند گوشت قرمز در این ماه با 2.1 درصد بیشترین افزایش قیمت و مرغ ماشینی نیز با نیم درصد کاهش، بالاترین کاهش قیمت را داشته اند.

به گزارش “ایران اقتصادی“، در آبان ماه ١٤٠١ تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور بشرح زیر است:

نان و غلات

در این گروه، اقلام ” رشته آش ” با ٢,٧ درصد و ” برنج ایرانی درجه یک ” با ٢.٠ درصد بیشترین افزایش قیمت و قلم “ماکارونی” با ٠.٢- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها

در این گروه، اقلام ” ماهی قزل آلا ” با ٢,٧ درصد ،” کنسرو ماهی تن ” با ٢.٢ درصد و ” گوشت گوسفند” با ٢.١ درصد بیشترین افزایش قیمت و قلم ” مرغ ماشینی” با ٠.٥- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” شیر خشک” با ٥,٧ درصد و ” خامه پاستوریزه ” با ١.٤ درصد و می باشد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” روغن نباتی جامد ” با ١.٩- درصد و “روغن مایع” با ٠.٧- درصد بوده است.

ميوه و خشكبار

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” لیمو ترش ” با ٧,٨ درصد و” هندوانه ” با ٦.١ درصد می­باشد. همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” پرتقال ” با ١٦.٥- درصد و ” انار ” با ٦.٩- درصد است.

سبزيجات و حبوبات

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” گوجه فرنگی ” با ١٦,٦ درصد و ” پیاز” با ١٥.٥ درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” بادمجان” با ٧.٨- درصد و” کدو سبز ” با ٥.٥- درصد است.

قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” چای بسته ای خارجی ” با ٢,١ درصد و ” سس مایونز ” با ١.٩درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” شکر ” با ٠.٩- درصد و ” قند ” با ٠.١- درصد است.