سه‌شنبه؛ 01 فروردین 1402

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: از ابتدای سال 1400 تاکنون هیچ تجارت غیر نفتی بین ایران و الجزایر انجام نشده، در صورتی که این کشور می تواند شریک مناسبی برای حضور کالاهای ایرانی در شمال آفریقا باشد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، سید روح اله لطیفی در خصوص تجارت ایران و الجزایر اظهار داشت: جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر با وسعت 2.4 میلیون متر مربعی در کنار مدیترانه در شمال آفریقا واقع شده که به دلیل اشتراکات دینی و فرهنگی و روابط نزدیک سال‌های گذشته و همسایگی با کشورهای مراکش، موریتانی، مالی، تونس، لیبی و نيجر می تواند شریک مناسبی ب ای تجار ایرانی باشد.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا افزود: یکی از اقلام مهم وارداتی کشورمان در سال های اخیر نهاده های دامی و کالای اساسی بوده که الجزایر خود تولید کننده گندم و جو است از طرفی کشورمان تولیدات مناسبی از مشتقات پترو پالایشگاهی، قیر و اوره دارد که متاسفانه با هدف گذاری مناسب و دقیق می توان در تجارت دو کشور از این ظرفیت ها استفاده کرد.

لطیفی تاکید کرد: متاسفانه از ابتدای سال 1400 و در ماه‌های آخر دولت دوازدهم تا پایان مهر ماه امسال، هیچ کالایی بین ایران و الجزایر تبادل نشد که باید برای بازگشت تجارت اقدامات فوری انجام شود.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا افزود: مجموع تجارت الجزایر در سال گذشته میلادی 84 میلیارد دلار بود که سهم صادرات کالا از این کشور در سال 2021 حدود 38 میلیارد دلار بوده که33 میلیارد دلار آن مربوط به صادرات سوخت بوده و بیشترین صادرات این کشور نیز به ترتیب به مقصد ایتالیا، اسپانیا، فرانسه ، امریکا و کره جنوبی صورت گرفته است.

وی در خصوص میزان واردات الجزایر در سال 2021 گفت: مجموع ارزش کالاهای وارداتی به مقصد الجزایر در سال 2021 میلادی بالغ بر 35 میلیارد دلار بوده که 5 قلم اول لیست واردات این کشور را به ترتیب ماشین آلات مکانیکی، غلات، ماشین آلات الکترونیکی، پلاستیک و وسایل نقلیه به خود اختصاص داده که پنج کشور اول تامین کننده کالا برای الجزایر به ترتیب چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا و آلمان بودند.

لطیفی افزود: مجموع صادرات خدمات از الجزایر بیش از 3 میلیارد دلار بوده و واردات خدمات به الجزایر نیز در همان سال به 8 میلیارد دلار رسیده است.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا تاکید کرد: با وجود تجارت 84 میلیارد دلاری الجزایر در سال، ایران و الجزایر از ابتدای سال 1400 سهمی از بازارهای هم نداشتند در صورتی که با وجود همه گیری کرونا در سال 99 نزدیک به 248 هزار تن کالا به ارزش 123 میلیون و 591 هزار دلار انواع کالا که عمدتا محصولات فولادی، خشکبار و کشمش بود از ایران به الجزایر صادر شده که بالاترین میزان صادرات ایران در 6 سال اخیر بوده است.

لطیفی در خصوص صادرات ایران به الجزایر توضیح داد: در سال 98 نزدیک به 35 هزار تن کالای ایرانی به ارزش 18.3 میلیون دلار، سال 97 حدود 61.4 هزار تن کالا به ارزش 29.3 میلیون دلار، سال 96 سه هزار و 361 تن کالا به ارزش هفت میلیون و 108 هزار دلار و سال 95 نیز 13.3 هزار تن کالا به ارزش 23.7 میلیون دلار، از ایران به الجزایر صادر شده است.

وی افزود: در سال 99 نزدیک به 12 تن به ارزش 252 هزار دلار، سال 98 بیش از 131 تن به ارزش دو میلیون و 263 هزار دلار، سال 97 فقط 15 کیلوگرم به ارزش 300 دلار، سال 96 نزدیک به یک تن به ارزش 27 هزار دلار و سال 95، سه و نیم تن کالا به ارزش 64 هزار و 500 دلار، از الجزایر وارد ایران شده که عمدتا ماشین آلات یا قطعات صنعتی و الکترونیکی بودند.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: در تلاش هستیم تا با اراده و هماهنگی تشکل های تجاری دو کشور نه تنها تجارت بین ایران و الجزایر از سر گرفته شود، بلکه تجارت با این کشور نیز به عنوان دروازه ورود به شمال آفریقا به حد مطلوب و مناسب برسد.