دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

رئیس سازمان بورس با اشاره به اجرایی شدن پرداخت الکترونیکی سود مجامع، گفت: با تجمیع دستورالعمل های پراکنده مقابله با تخلفات بورسی، به دنبال جلوگیری از بروز تخلفات سیستمی هستیم.

به گزارش “ایران اقتصادی“، مجید عشقی با اشاره به اجرایی شدن پرداخت الکترونیکی سود مجامع با پیگیری‌های بازار سرمایه، در خصوص پرداخت سود سهام عدالت، گفت: سال گذشته سود سهام عدالت به صورت یکجا پرداخت شد.

عشقی تصریح کرد: اقدام دیگری که بازار سرمایه پیگیری کرده، موضوع پرداخت الکترونیکی سود مجامع بود که دور از ذهن به نظر می‌رسید، اما با پبگیری‌ها در قانون بودجه هم به صورت قانون درآمد و در حال اجراست.

رئیس هیات مدیره سازمان بورس ادامه داد: موضوع بعد هم سود‌های رسوبی در شرکت‌ها بود که با توجه به اطلاعات سمات این سود‌ها شناسایی و پرداخت شد و همچنان این مطالبه گری برای پرداخت سود‌های رسوبی ادامه دارد.

عشقی در ادامه این نشست با تاکید بر تقویت سازوکار صندوق تثبیت و توسعه بازار و منابع مالی، نمایش عمق مظنه را یکی از تابو‌های بازار دانست و گفت: اکنون عمق مظنه برای همه نمایش داده می‌شود که باعث شده اطلاعات به صورت متقارن در اختیار فعالان بازار قرار گیرد.

وی افزود: با مجلس شورای اسلامی جلسات متعددی در زمینه اصلاح قوانین و مقررات برای توسعه بازار وهمچنین مواردی مانند لایحه مدیریت تضاد منافع که تاکنون در بازار سرمایه بررسی نشده است، داشته ایم.

بحث دیگری که رئیس سازمان بورس در نشست خبری امروز خود به آن اشاره کرد، دستورالعمل تخلفات در بازار سرمایه بود. وی در این زمینه عنوان کرد: مقررات دستورالعمل تخلفات پراکنده بوده و رویکرد این است که با اصلاح و رفع مشکلات برای تخلف زدایی، مانع تخلفات به صورت سیستمی شویم.

عشقی در ادامه بیان کرد: دستورالعمل حاکمیت شرکتی تصویب و ابلاغ خواهد شد. در این دستورالعمل ضمانت اجرا در نظر گرفته شده و رعایت نکردن دستورالعمل برخورد جدی خواهد داشت.