پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

سرانجام نوبت به عرضه خودروهای پُرتیراژ به بورس رسید و برای نخستین بار 1000 دستگاه پژو 207 در بورس کالا معامله شد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، تیرماه امسال عرضه خودرو در بورس کالا در شورای عالی بورس تصویب شد و وزیر اقتصاد به وعده خود مبنی بر عرضه خودرو در بورس عمل کرد.عرضه خودرو در بورس کالا در ابتدا با عرضه خودروهای کم تیراژ آغاز شد و طی این مدت 3 هزار و 80 خودرو در بورس کالا معامله شد.

تاکنون خودروهای “فیدلیتی”، ” هایما 7S “،”دیگنیتی”، “کارا دو کابین و تک کابین”،”لاماری ایما”، “کامیون کشنده امپاور”، “کی ام سی 8T “،جک S5″، “شاهین” و “کامیون کشنده FAW” در بورس کالا عرضه شده که همه جزو خودروهای با تیراژ کم بوده اند.پس از عرضه خودروهای کم تیراژ، امروز سرانجام عرضه خودرو در بورس قرعه به نام خودروی پژو 207 رسید و برای نخستین بار 1000 دستگاه از یک خودروی پرتیراژ در بورس معامله شد.

در حال حاضر، اختلاف قیمت خودرو بین درب کارخانه و بازار بسیار زیاد است و همین موضوع موجب شده تا در این بین دلالان و واسطه ها سود هنگفتی از این فاصله قیمتی کسب کنند و از طرفی دست خریداران واقعی از خرید خودرو کوتاه بماند یا با قیمت های بالا ناچار به خرید شوند که این موضوع باعث زیان مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان شده است.

در حال حاضر قیمت خودروی 207 در بازار بین 430 تا 440 میلیون تومان است که خریداران در بورس کالا این خودرو را با میانگین قیمتی 342 میلیون تومان خریداری کردند.

به این قیمت هزینه‌هایی شامل بیمه، شماره‌گذاری و هزینه ثابت جمعا به مبلغ ۴۳ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۱۰۰ ریال و همچنین ۱۳ درصد بابت مالیات و عوارض قانونی که براساس مبلغ معامله محاسبه و توسط خریدار باید پرداخت شود، اضافه می شود که با احتساب هزینه های جانبی، قیمت تمام‌شده ۲۰۷ در بورس به ۳۹۱ میلیون تومان می‌رسد.