شنبه؛ 05 فروردین 1402

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام صدور ۱۳۰ هزار مجوز کسب و کار، از تصویب ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای این مجوزها خبر داد و افزود:‌ در صورتی که هر شغل با ۱۰۰ میلیون تومان ایجاد شود،‌ ۳۰ هزار فرصت شغلی پایدار خواهیم داشت.

به گزارش “ایران اقتصادی“، صولت مرتضوی امروز در چهل و هفتمین جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، اعلام کرد:‌ در مدت اجرای طرح تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار بیش از 130 هزار مجوز کسب و کار صادر و 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای این مجوزها تصویب شد، که اگر برای هر فرصت شغلی 100 میلیون تومان در نظر بگیریم، از این محل 30 هزار فرصت شغلی پایدار ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: بر فرض به کسی 50 میلیون تومان رایگان هم بدهیم، اما اگر شاغل شود باز هم اثرات و برکاتی برای کشور دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت:‌ در سال‌های گذشته روستائیان هر روز محصولات خود را از قبیل تخم‌مرغ، لبنیات، حبوبات، پشم، پوست و سایر فرآورده‌ها‌ را به شهرها صادر می‌کردند، اما اکنون برعکس شده و هر روز وانت‌هایی محصولاتی مانند سبزی، میوه، تخم‌مرغ و لبنیات را از شهر به روستا می‌آورد یعنی جریان تولید را برعکس کرده‌ایم در حالی که باید به روال قبلی برگردد.

وی این را هم گفت: فردی که در خانه‌اش دار قالی برپا می‌کند چه نیازی به مجوز ما دارد و ما نباید بر سر راه کسب و کار مردم مانع ایجاد کنیم. حتی به کسانی که مجوز دادیم مثلا برای طبخ غذای خانگی اگر ایرادی پیدا کرد 10 روز مجوز او را تعلیق کنیم تا روند آن تولید را اصلاح کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: نظام استاد – شاگردی و انتقال تجربه و حرفه از مادر به دختر و از پدر به پسر را باید احیا کنیم، چون هزینه آموزش را کاهش می‌دهد، در گذشته مردم در روستاها خانه‌های دو طبقه داشتند که در طبقات پایین احشام و آذوقه خود را انبار می‌کردند و در طبقه بالا خودشان زنگی می‌کردند برای دامداری آنان نیازی به نگهبان و هزینه‌های اضافی نبود، اما امروز در برخی از شهرها مانند خراسان‌جنوبی می‌‌گویند همه دامداری‌های خانگی را به خارج از شهر منتقل کنید که این کار موجب افزایش هزینه تولید و رفت و آمد و نگهبانی می‌شود.

مرتضوی با تاکید بر اینکه ما مکلف به تأمین معیشت مردم هستیم،‌ گفت:‌ باید موانع سر راه اشتغال را برداریم و همانطور که مقام معظم رهبری امسال را سال تولید و مانع‌زدایی از تولید عنوان کردند باید برای اشتغال مردم زمینه را فراهم کنیم.

وی همچنین خواستار مشارکت اعضای خانواده در مشاغل خانگی شد و گفت:‌ بسیاری از مشاغل اصولا نیازی به دریافت مجوز از دولت ندارد.