پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

ایران و هند برای تجارت 30 میلیارد دلاری برنامه‌ریزی کردند و آن‌گونه که در آمارهای بازرگانی دو کشور اعلام می‌‌شود روند تجارت با این کشور همسایه رو به افزایش است. گزارش‌های ماهانه حاکی از رشد بیش از 50 درصدی صادرات ایران به هند است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، روز گذشته وزارت بازرگانی و صنعت هند از رشد ۲ برابری واردات این کشور از ایران در هشتمین ماه سال جاری میلادی خبر داد و بر این اساس تهران و دهلی‌نو در ۸ ماهه سال جاری میلادی تجارت یک میلیارد و ۷۹۱ میلیون دلار را ثبت کردند.

این در حالی است که سال گذشته میلادی این رقم یک میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار اعلام شده بود. بر این اساس تجارت دو کشور در ۸ ماهه ژانویه تا اوت ۲۰۲۲ رشد ۵۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

پیش‌تر ابراهیم جمیلی، رئیس اتاق مشترک ایران و هند گفته بود: وضعیت صادرات ایران به هند بهبود یافته است و دو کشور بر اساس برنامه و نیازهای احصا شده در حال صادرات و واردات هستند.

هند یکی از کشورهایی است که با ایران اشتراکات فرهنگی زیادی دارد، لذا این امر یک فرصت ویژه فراهم کرده است که تجار با وضعیت بهتری با این کشور تعامل داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم به تجارت با کشورهای همسایه بهای زیادی می‌دهد، تصریح کرد: دولت رئیسی در تلاش است فرایند صادرات را تسهیل و به فعالان اقتصادی کمک کند تا بازارهای صادراتی بیشتری در اختیار داشته باشند، از همین رو می‌بینیم که صادرات ایران در قیاس با سال گذشته و سال‌های قبل رو به افزایش است.

بر اساس گزارش وزارت بازرگانی و صنعت هند، صادرات هند به ایران در ۸ ماهه سال جاری میلادی با رشد ۵۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به یک میلیارد و ۳۸۴ میلیون دلار رسیده است. هند در ۸ ماهه نخست سال قبل ۸۸۶ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات هند از ایران در ۸ ماهه امسال نیز رشد قابل توجه ۴۰ درصدی داشته و به ۴۰۷ میلیون دلار رسیده است. هند در مدت مشابه سال قبل ۲۹۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

برنج و چای مهم‌ترین کالاهای صادراتی هند به ایران در ۸ ماهه امسال بوده است. هند در این دوره ۹۱۳ میلیون دلار برنج و ۶۰ میلیون دلار چای به ایران صادر کرده است.

هند خریدار میوه ایران

فرآورده‌های نفتی و انواع میوه نیز مهم‌ترین کالاهای وارداتی هند از ایران در ۸ ماهه نخست ۲۰۲۲ بوده است. هند ۱۰۲ میلیون دلار فرآورده‌ نفتی و ۱۰۱ میلیون دلار میوه از ایران در این مدت وارد کرده است.

بر اساس این گزارش در هشتمین ماه سال جاری میلادی واردات هند از ایران ۲ برابر شده و به ۴۶ میلیون دلار رسیده است.

هند در اوت سال قبل ۲۳ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود. صادرات هند به ایران در ماه اوت ۲۰۲۲ نیز با رشد ۸۰ درصدی از ۷۸ میلیون دلار در اوت سال قبل به ۱۴۱ میلیون دلار در اوت امسال رسیده است.

هند خواهان کالاهای ایرانی

رضا نوری، عضو اتاق بازرگانی ایران که صادرات پلاستیک به هند دارد، گفت: از سال گذشته هند به تجار و فعالان اقتصادی ایران اهمیت بیشتری می‌‌دهد، در گذشته سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی هند به تجار ایرانی نگاه مناسبی نداشتند، اما طی چند وقت اخیر و با مذاکراتی که بین دولت‌ها صورت گرفته است، نگاه هند به فعالان اقتصادی ایران به کلی تغییر کرده و آنها خواهان همکاری بیشتر و خرید کالاهای ایرانی هستند.

وی با بیان اینکه امکان افزایش صادرات کالاهای ایرانی و همچنین سرمایه گذاری مشترک در هند وجود دارد، افزود: سازمان توسعه تجارت فرصت خوبی را برای فعالان اقتصادی فراهم کرده تا بتوانند کالاهای ایرانی را صادر کنند. در این میان توصیه می‌‌شود که سرمایه‌گذاران ایرانی در هند، سرمایه‌گذاری کنند تا به واسطه تولید مشترک همکاری‌ها توسعه پیدا کند.

عضو اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که سبب شده هند نگاه مثبتی به کالاهای ایرانی داشته باشد بندر چابهار است، حضور هندی‌ها در چابهار و صادرات کالا به افغانستان از این بندر سبب شده که دولت هند مانند گذشته موضع‌گیری علیه کالاهای ایرانی نداشته باشد.

چندی پیش نیز ویجی مهتا، رئیس کمیته تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی هند گفته بود: هندوستان با جمعیت ۲۴۰ میلیون مسلمان به دنبال گسترش سطح روابط با دیگر کشورهای اسلامی و بخصوص ایران است.

ایران در چهار محصول وارداتی هند یعنی؛ مشتقات نفتی و سوخت‌های معدنی غیر از نفت خام، مواد شیمیایی، انواع پلاستیک، مس و محصولات آن با ارزش تقریبی ۹۲ میلیارد دلار دارای مزیت نسبی بوده و جزو چند کشور برتر دنیا از نظر ذخایر و مزیت تولید به حساب می‌آید که متأسفانه در حال حاضر سهم ایران از این میزان، تنها ۱،۳ میلیارد دلار است.

هند نیز می‌تواند بخش قابل توجهی از نیاز بازار ایران بخصوص در زمینه تکنولوژی، IT و نرم‌افزار، ماشین‌آلات صنعتی و برخی اقلام کشاورزی را تأمین کند. تجارت با همسایگان که از مزیت کاهش مدت زمان تجارت و کاهش هزینه‌های حمل‌ و نقل و… برخوردار است مدت‌ها بود که در ایران مغفول بود و حالا شاهد احیای آن هستیم.