سه‌شنبه؛ 16 خرداد 1402

عمان در سیاست جدید تجاری خود از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان ایرانی، حمایت و استقبال می‌‌کند. سیاستگذاران این کشور خواهان حضور تولیدکنندگان ایرانی در دو حوزه لوازم خانگی و دارو در عمان شدند و تأکید کردند که در این مسیر تسهیلات ویژه مالیاتی و تعرفه‌ای برای ایرانی‌ها در نظر گرفته‌ شده و در هر نقطه‌ای که طرف ایرانی مایل باشد، زمین برای احداث کارخانه و خط تولید اعطا خواهد شد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، تجارت ایران و عمان از شروع به کار دولت سیزدهم تغییر بنیادی و اساسی داشته است. از سال 92 همکاری تجاری ایران و عمان، رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفت، به نحوی که حجم مبادلات تجاری بین ایران و عمان در سال 92 حدود 221 میلیون دلار و حجم صادرات ایران به عمان در همین سال 148 میلیون دلار بود.

این در حالی است که در سال اول فعالیت دولت سیزدهم یعنی سال 1400، حجم مبادلات تجاری بین ایران و عمان به سطح یک میلیارد و 336 میلیون دلار و حجم صادرات ایران به این کشور به رقم 716 میلیون دلار رسید.

بدین جهت باید عنوان کرد که تجارت ایران و عمان در سال گذشته و در مقایسه با سال 99 حدود 103 درصد افزایش یافته و این در شرایطی است که این رشد برای 7 ماه سال جاری هم ادامه داشته و به اذعان آمار، تجارت ایران و عمان از ابتدای سال تا پایان مهرماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 70 درصدی را تجربه کرده است.

بر اساس برنامه ارائه شده از سوی دولت سیزدهم، بهبود روابط تجاری با کشورهای همسایه و استفاده از ظرفیت‌های این بازارها در اولویت بوده و حال کارنامه کاری دولت نشان می‌‌دهد که روابط ایران با کشورهای همسایه در حال احیا است.

سهم ایران از کل تجارت عمان 2,1 میلیارد دلار معادل 2 درصد است که می‌‌تواند افزایش داشته باشد و آن چیزی که بین مقامات هدفگذاری شده 5 میلیارد دلار است. در راستای بهبود روابط تجاری و اقتصادی ایران و عمان طی چند وقت اخیر هیأت‌ها در حال رفت و آمد به ایران و عمان هستند. بر این اساس در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت با معاون وزیر تجارت و صنعت عمان، طرف عمانی آمادگی خود را برای حضور کارخانه‌های ایرانی در این کشور و راه‌اندازی خط تولید همراه با ارائه تسهیلات تعرفه‌ای و مالیاتی و اهدای زمین اعلام کرد.

توافقات با عمان محقق شد

سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صمت به آمادگی ایران و شرکت‌ها و کارخانه‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در عمان اشاره کرد و افزود: اکنون یکی از کارخانه‌های تولید لوازم خانگی آماده احداث خط تولید در عمان است اما ما پیشنهاد می‌کنیم که این خط تولید با سرمایه‌گذاری مشترک تجار عمانی و ایرانی احداث شود.

وی به رشد 70 درصدی تجارت ایران و عمان در 7 ماه سال 1401 نسبت به سال 1400 اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه بیشتر مواردی که در سفر به عمان با همتایان عمانی توافق شده بود، محقق شده است و مواردی نیز باقی مانده که نیاز به پیگیری بیشتر دارد.

وزیر صمت به اهمیت موضوع تهاتر کالایی میان ایران و عمان اشاره کرد و یادآور شد: شروع تهاتر کالایی به تقویت خط کشتیرانی منظمی که میان دو کشور راه افتاده، منجر می‌شود.
احداث کارخانه‌های ایرانی در عمان

صالح بن سعید مسن، معاون وزیر تجارت و صنعت عمان نیز در این نشست به بازدید خود از مجتمع‌های صنعتی و کارخانه‌های ایرانی در تهران و اصفهان اشاره کرد و گفت: در این بازدیدها متوجه شدیم که ایران بسیار پیشرفت کرده و به همین علت خواستار سرمایه‌گذاری کارخانه‌های ایرانی از جمله دارویی و لوازم خانگی در عمان هستیم.

وی ادامه داد: در این مسیر، تسهیلات ویژه مالیاتی و تعرفه‌ای برای ایرانی‌ها در نظر گرفته‌ایم و حاضریم در هر نقطه‌ای که طرف ایرانی مایل باشد، زمین برای احداث کارخانه و خط تولید در اختیارش قرار دهیم.
معاون وزیر تجارت و صنعت عمان به سفر رئیس بانک مرکزی این کشور در هفته گذشته به تهران و دیدار با همتای ایرانی خود اشاره کرد و افزود: در این دیدار بسیاری از مشکلات تبادلات مالی بررسی و برای حل آنها راهکار در نظر گرفته شد.

فاطمی امین همچنین به افتتاح صرافی مشترک دو کشور در عمان و در روزهای آتی اشاره کرد و گفت: دولت عمان درصد زیادی از بودجه درمانی خود را صرف خرید دارو از اروپا و امریکا می‌کند و لذا مایل هستیم تا از ظرفیت دارویی ایرانی‌ها نیز بهره ببریم.

احداث گمرک سبز با عمان

در ادامه این دیدار علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: برای توازن تراز تجاری دو کشور لازم است که تجار ایرانی با ظرفیت‌ها و تولیدات همتایان عمانی خود آشنا شوند و نیازهای خود را به طرف عمانی اعلام کنند.

وی با اشاره به احداث گمرک سبز در توافق با روسیه میان این کشور و جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد احداث گمرک سبز میان ایران و عمان را مطرح کرد که این پیشنهاد با استقبال طرف‌ عمانی همراه شد.

معاون وزیر صمت به مذاکرات برای امضای توافقنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور اشاره و تاکید کرد: به‌ همین منظور در انتظار فهرست کالایی مدنظر عمانی‌ها در توافقنامه تجارت ترجیحی و همچنین فهرست کالاهای تهاتری هستیم تا در قالب یک بسته برای تصویب به مجلس ارائه کنیم.