یکشنبه؛ 21 خرداد 1402

یک کارشناس مسائل خودرو با اشاره به اینکه ممکن است در ابتدای عرضه های خودرو در بورس کالا، قیمت ها تا حدودی هیجانی باشد، گفت: به مرور که تقاضاها واقعی می شود، واسطه ها و دلالان به ورت کامل از بازار خارج شده و بازار واقعی خواهد شد.

به گزارش”ایران اقتصادی” با فراهم شدن سازوکار عرضه خودرو در بورس کالا، در مدت اخیر برخی انواع خودرو در این بازار عرضه و کشف قیمت شده است.

کارشناسان می گویند از مزایای عرضه خودرو در بورس، علاوه بر شفاف شدن معاملات و حذف واسطه ها، ورود خریداران و فروشندگان واقعی و مصرف کننده است که این مسئله می تواند به حذف قیمت های کاذب و هیجانی در بازار خارج از بورس نیز منجر شود.

البته هنوز عرضه ها در بورس کالا چندان تعیین کننده نرخ ها در بازار نیست، اما با ادامه این روند و افزایش عرضه انواع خودرو در بورس کالا، می توان به مرور تاثیرگذاری سازوکار بورس کالا بر بازار خودرو را مشاهده کرد.

رضا گل گیر؛ کارشناس بورس کالا در گفتگو با ایران اقتصادیدر اینباره عنوان کرد: ورود خودرو به بازار بورس می تواند یکی از اتفاقات مثبت در حوزه اقتصاد خودرو محسوب شود. زیرا با این کار تعداد واسطه ها و دلالانی که در خرید و فروش این کالا سود کلانی دریافت می کردند به حداقل می رسد و مصرف کننده می تواند به راحتی وارد بورس کالا شده و محصول درخواستی خود را با قیمتی ارزان تر خریداری کند.

در واقع در چنین شرایطی، مصرف کنندگان واقعی به خودرو دست می یابند، در حالی که تاکنون افراد برای خرید خودرو مجبور بودند سراغ واسطه های متعددی رفته و خرید خود را انجام دهند.

از سوی دیگر در زمان خرید خودرو در بورس اشخاص نرخ های رقابتی را اعلام می کنند و می توانند با حداقل قیمت آن را به صورت مستقیم از کارخانه خریداری کنند.

وی یکی از مهم ترین مشکلات بازار خرید و فروش خودرو را کمبود عرضه دانست و افزود: کمبود عرضه این محصول به بازار از جمله مهم ترین دلایل افزایش قیمت خودرو محسوب می شود.

علاوه بر آن تقاضای کاذبی که برای این محصول وجود دارد شرایط را به گونه ای کرده که این کمبود بیشتر نیز شود و بازار قیمتی، روند افزایشی تری به خود بگیرد.

از دیگر مشکلات تولید کنندگان خودرو عدم همپوشانی جهانی محصولات داخلی است. زیرا به علت اینکه اکثر مواد اولیه که در صنعت خودرو مورد استفاده قرار می گیرد با نرخ جهانی خریداری می شود.

بنابراین قیمت تمام شده محصول با نرخ دلار سه هزار تومانی با قیمت تمام شده همان محصول با نرخ 35 هزار تومانی تفاوت عمده ای دارد، از سوی دیگر سیاست هایی که در این خصوص در پیش گرفته شده اجازه اعمال قیمت واقعی را در زمان تغیر نرخ ارز به آنها نمی دهد از همین رو در این میان خودروسازان متضرر می شوند.

گل گیر تصریح کرد: با ورد خودرو با بازار بورس تا حدود قابل توجهی واسطه ها حذف می شوند. تولید کننده با همان قیمت تمام شده محصولات خود را عرضه کرده و پایه قیمت کارخانه را تعیین می کند.

همچنین با چنین اقدامی به علت اینکه خریداران حاضر به پرداخت سود بیشتر و خرید از دلالان نیستند؛ بنابراین بخشی از تقاضای خودرو که مربوط به تقاضاهای واسطه ها بود از بین می رود.

احتمالا در چنین شرایط تقاضاهای چند 10 میلیونی به چند صد هزار تقاضا تقلیل پیدا می کند. علاوه بر آن شفافیت قیمت در این حوزه رخ خواهد داد و قیمت مصرف کننده نیز به صورت کاملا شفاف مشخص می شود. در واقع در بازاری به این شکل مابه‌التفاوتی که به جیب دلالان وارد می شد، این بار عاید کارخانه های تولیدکننده می شود.

وی در خصوص نوسانات قیمت خودرو در بازار بورس عنوان کرد: تجربه ثابت کرده که در بدو ورود کالاها به بورس معمولا قیمت ها کمی هیجانی است، اما بالاخره با گذر زمان نرخ هایی که مصرف کنندگان پیشنهاد می دهند و تولیدکنندگان عرضه می کنند منطقی تر می شود.