جمعه؛ 19 خرداد 1402

مدیر گروه بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اعلام نهایی شدن پروژه XBRL توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برای اعمال نظارت هوشمند بانک مرکزی بر عملکرد بانک ها، گفت: هم اکنون این امکان وجود داد که در مدت زمان کوتاهی، بخشی که مربوط به صورت های مالی اساسی بانک ها است در قالب xbrl. ارایه شود.

به گزارش “ایران اقتصادی” به نقل از روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، مهرداد سپهوند درباره پروژه XBRL (eXtensible Business Reporting Language) و مزایای آن در نظام بانکی، با اشاره به اینکه بانک مرکزی برای نظارت و هوشمندسازی آن نیاز به دسترسی به اطلاعات مالی بانک ها دارد، افزود: تاکنون این داده ها از طرف بانک ها در قالب سامانه مهتاب برای بانک مرکزی ارسال می شد. اتفاقی که افتاده این است که از این به بعد با توجه به نوآوری های حوزه گزارشگری مالی، قرار است بانک ها در قالب XBRL اطلاعات خود را برای بانک مرکزی ارسال کنند.

مدیر گروه بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اظهارداشت: منظور از XBRL یا زبان گزارشگری مالی کسب و کار این است که داده ها از این پس بر اساس استانداردها و به شکل قابل درک و فهم برای ماشین تهیه خواهد شد و با کمک XBRL دیگر امکان اعمال سلیقه و دستکاری در داده ها وجود نخواهد داشت. اعمال سلیقه نه تنها در قالب XBRL از بین خواهد رفت، بلکه برای بانک مرکزی نیز امکان صحت سنجی اطلاعات گسترده ای که به دست می آورد، بیشتر خواهد شد.

وی با بيان اینکه با کمک XBRL خواهیم توانست که گزارش های بهنگام برای نیازهای بانک مرکزی دریافت و در کمترین زمان ممکن و با کیفیت بالا داشته باشیم، افزود: پروژه XBRL در پژوهشکده پولی و بانکی از 3 سال پیش شروع شد و با کمک شرکت ملی خدمات انفورماتیک ما این کار را با وجود تمام محدودیت هایی که از جهت دسترسی به ابزارهای لازم و همچنین دسترسی به مشاوران خارجی داشتیم، انجام دادیم.

سپهوند ادامه داد: خوشبختانه با تکیه بر توانمندی های داخل کشور توانستیم تاکسونومی XBRL را که مهم ترین بخش از XBRL است را نهایی کنیم و هم اکنون این امکان وجود دارد که بتوانیم در زمان کوتاهی، آن بخشی که مربوط به گزارشگری صورت های اساسی بانک هاست را آغاز کنیم. در قدم بعدی اقدامی که قرار است صورت گیرد این است که ما از صورت های مالی اساسی فراتر برویم و یادداشت های همراه را نیز در این قالب دریافت کنیم ضمن اينكه پروژه بعدی این است که اطلاعات دفتر کل بانک ها را هم استاندارد و در قالب XBRL داشته باشیم.