پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

معاون اداري و اعتبارات بانک مرکزي گفت: هر شخصي که در بازار بورس داراي کد بورسي و امکان معامله را داشته باشد مي تواند نسبت به خريد اين اوراق اقدام کند.

به گزارش “ایران اقتصادی“، عمرانی معاون اداری و اعتبارات بانک مرکزی در گفت‌وگو با شبکه خبر سيما، در خصوص اهداف عرضه اوراق سکه در بورس کالا گفت: یکی از اهداف اصلی انتشار این اوراق بابت تنوع بخشی و سرمایه گذاری مردم هست و اشخاص حقیقی و صندوق‌های سرمایه گذاری طلا می‌توانند نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند

عمرانی افزود: هر شخص حقیقی می‌تواند نسبت به خرید ۱۰۰ سکه و صندوق‌های طلا هم بدون محدودیت نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

معاون اداری و اعتبارات بانک مرکزی در خصوص شرایط خرید این اوراق گفت: بازار بورس ما بازار شفافی هست و هر شخصی که در بازار بورس دارای کد بورسی و امکان معامله را داشته باشد می‌تواند نسبت به خرید این اوراق اقدام کند محدودیتی برای اشخاص حقیقی لحاظ نکردیم.

عمرانی با اشاره به سررسید ۶ ماهه اوراق سکه افزود: به دلیل لزوم نگهداری حسابداری این اوراق در بانک مرکزی و بورس کالا، مسلما هر اوراقی یک قواعدی دارد. این اوراق طبق ضوابط بورس کالا منتشر خواهد شد و اساسا هر اوراقی دارای یک سررسید مشخص و در یک روز مشخص منتشر خواهد شد که امروز خواهد بود و سررسید آن به مدت ۶ ماه ادامه خواهد داشت.

وي تصريح کرد: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ سررسيد اين اوراق خواهد بود و خریداران این اوراق ۲ روش پیش رو دارند یا می‌توانند تا سرسید منتظر بمانند به دلیل این که خرید فیزیکی سکه مشکلاتی دارد و امکان سرقت دارد این اوراق می‌تواند تا سررسید نگهداری شود و یا در معاملات ثانویه این اوراق که بعد از عرضه اولیه امکانش فراهم خواهد شد به قیمت بازار آن را نسبت به فروش اقدام کنند.