یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح آخرین آمارها از بازار کار ایران، از افزایش ۳۷۳ هزار نفری جمعیت شاغل کشور، کاهش ۱۶۳ هزار نفری جمعیت بیکار و افزایش ۲۱۱ هزار نفری جمعیت فعال کشور خبر داد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، براساس اعلام معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهبود آمارها در بخش اشتغال کشور نشان می‌دهد که اقدامات دولت در این حوزه مثمر ثمر بوده است؛ نشان به آن نشان که تنها در شش ماهه اول امسال، بیمه شدگان جدید اجباری سازمان تأمین اجتماعی 323 هزار نفر افزایش یافته که این میزان نسبت به مدت مشابه 6.5 درصد رشد داشته است.

اقدامات دولت در موضوع اشتغال بر بستر زیست بوم ملی اشتغال قرار گرفته است. خدمات دولتی و مردمی و خصوصی در حوزه اشتغال می‌بایست بر اساس زیست بوم ملی اشتغال کشور ارائه شود تا به ایجاد شغل هدفمند مولد پایدار و انبوه منتج شود.

بدین معنا که هر چه بیشتر دولت خدمات واقعی ارائه کند جامعه مخاطب بیشتری به سمت ثبت اشتغال و دریافت خدمات حرکت می‌کند که این اتفاق از طرفی به برآورد دقیق‌تری از عرصه اشتغال کشور کمک و راهبری و پیاده‌سازی زیست بوم را تسهیل می‌کند و از طرفی دستاورد آن محاسبه ارزش تولیدات مشاغل خارج از دیدگاه است و رشد تولید ناخالص داخلی واقعی‌تر است.

آنطور که محمود کریمی بیرانوند گفته است در یک سال اخیر 3 نشست شورای عالی اشتغال با حضور رئیس‌جمهور تشکیل شده که این نشان از اهمیت موضوع اشتغال در این دولت دارد. چرا که در دولت‌های قبلی شخصِ رئیس‌جمهور در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نمی‌کرد و این جلسات به ریاست معاون اول وی برگزار می‌شد.

کریمی بیرانوند، با اشاره به تأکید آیت‌الله رئیسی مبنی بر اینکه تا پایان سال، هر ماه جلسه شورای عالی اشتغال برگزار شود، گفته که یکی از دلایل طولانی‌شدن بازه زمانی برگزاری جلسات شورای عالی اشتغال به سرانجام رسیدن مصوبات جلسات قبلی است، یعنی باید در مصوبات جلسات قبل به یک نقطه اثر جدید برسیم.

طبق گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اگر مصوبات خوب اجرا نشده باشد، جلسه برگزار نمی‌شود تا از به سرانجام رسیدن اموری که آغاز‌ شده اطمینان حاصل کنیم.

افزایش ۲۱۱ هزار نفری جمعیت فعال کشور

این مقام مسئول اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش 163 هزار نفری جمعیت بیکار کشور در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده و گفته است که طبق گزارش مرکز آمار در تابستان امسال شاهد افزایش ۳۷۳ هزار نفری جمعیت شاغل کشور، کاهش ۱۶۳ هزار نفری جمعیت بیکار و افزایش ۲۱۱ هزار نفری جمعیت فعال کشور هستیم.

محمود کریمی‌بیرانوند، با بیان اینکه «روند ایجاد اشتغال خالص برای مردان و زنان افزایشی بوده است، گفته که نرخ بیکاری نسبت به تابستان 1400، هفت دهم درصد کاهش داشته است. نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان نیز نسبت به سال گذشته 1/2 درصد کاهش داشته است.

وی همچنین درباره ایجاد اشتغال خالص در بخش‌های صنعت و کشاورزی نیز گفته است که ایجاد اشتغال خالص در بخش صنعت و خدمات مثبت و میانگین آن بالای 100 هزار نفر بوده است اما متأسفانه بخش کشاورزی در حوزه اشتغال خالص ریزش داشته است. بیشترین ریزش اشتغال در تابستان 1401 مربوط به بخش کشاورزی بوده و بیشترین افزایش به بخش خدمات با 547 هزار شغل تعلق داشته است.

در تابستان امسال نیز شاغلان بخش صنعت با رشد مواجه شدند. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط مرکز آمار ایران، تعداد شاغلان بخش صنعت نیز در تابستان سال‌جاری 8 میلیون و 29 هزار نفر برآورد شده، این در حالی است که در فصل مشابه سال گذشته این تعداد 7 میلیون و 907 هزار نفر بوده است، بنابراین تعداد شاغلان در بخش صنعت در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته حدود 121 هزار نفر افزایش داشته است. سهم بخش صنعت از کل تعداد شاغلان ایران نیز در تابستان 1401 حدود 33.5 درصد به ثبت رسیده است.

آمارها نشان می‌دهد تا پایان شهریورماه امسال ۹۹۸ هزار و ۵۹۵ نفر در واحدهایی که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به بهره‌برداری رسیدند، مشغول به کار بودند که نسبت به اشتغال ۹۶۱ هزار و ۱۷۴ نفر تا پایان سال قبل در این واحدها، حدود ۳.۹ درصد افزایش داشته است.

از آنجا که 92 درصد صنعت کشور را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند، رویکرد دولت مردمی سیزدهم در بخش صنعت و تولید، رونق بازار کار و احیای واحدهای تولیدی راکد است؛ این مهم به عنوان یکی از سرفصل‌های کاری دولت از ابتدای فعالیت خود در دستور کار قرار گرفته و تاکنون به نتایج خوبی نیز منتج شده است.

به همین خاطر است که در سال گذشته 2 هزار واحد راکد شده به چرخه تولید بازگشتند و بیش از 40 هزار اشتغالزایی جدید به وجود آمد. امسال نیز برای احیای واحدهای راکد، 50 هزار میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

از طرفی نتایج طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال نشان می‌دهد که در بین کل واحدهای صنعتی، ١٢ هزار و ۶۷ واحد راکد، شامل ۶۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و ۵۲۵۳ واحد در خارج از آنها وجود دارد که ۶۲ درصد آنها از طریق شیوه‌های فنی باز فعال‌سازی، امکان راه‌اندازی مجدد دارند و در صورت تحقق آن، بیش از ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد و سازمان صنایع کوچک نیز سالانه برای احیای تعدادی از این‌ واحدها برنامه‌ریزی می‌کند.

پرداخت بیش از 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای حوزه اشتغال

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از پرداخت بیش از 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات در حوزه اشتغال خبر داده و گفته است که برای اولین بار در دولت سیزدهم، در یک سال بیش از 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای حوزه اشتغال پرداخت شده و این میزان در دولت‌های سابق کم‌نظیر است و بزودی به 45 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته که میزان پرداخت تسهیلات در سال‌های بعد قطعاً به حدود 70 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که بسیار عدد قابل توجهی است.

کریمی‌بیرانوند رویکرد دولت سیزدهم در حوزه ایجاد اشتغال را سپردن قدرت اجرایی به استانداران سراسر کشور عنوان کرده و گفته هیچ دستگاهی در اعتبارات استانی سهیم نیست و شخص استاندار با توجه به شرایط، امکانات و ظرفیت‌های دستگاه‌های استانی خود تصمیم می‌گیرد.

وی یکی از افتخارات دولت مردمی سیزدهم را راه‌اندازی سامانه ملی رصد اشتغال دانسته و خاطرنشان کرده که تمام اتفاقات در زمینه اشتغال کشور از جمله مشاوره، آموزش و پرداخت تسهیلات در این سامانه، به تفکیک کد ملی، آدرس و … در حال ثبت است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به رویکرد توسعه اشتغال در مناطق محروم اظهار کرده که براساس اطلاعات سامانه رصد، استان‌های ایلام، کردستان و سیستان‌ و بلوچستان سه استان برتر در حوزه ثبت اشتغال هستند.

وی از افزایش 3.1 درصدی بیمه شدگان جدید بیمه بیکاری خبر داده اما گفته که میزان درخواست بیمه بیکاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به 30 درصد کاهش داشته است.