سه‌شنبه؛ 16 خرداد 1402

مرکز آمار ایران با اعلام جزئیات تغییرات قیمت مواد غذایی، بیشترین افزایش قیمت در مهرماه را مربوط به گروه لبنیات و تخم مرغ و بیشترین کاهش قیمت را نیز مربوط به روغن نباتی اعلام کرد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، در گزارش متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور مهر ١٤٠١ آمده است: در گروه “لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن” بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” تخم مرغ ماشینی ” با ٨,٣ درصد و ” شیر خشک” با ٤.٠ درصد است.

همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به “روغن نباتی جامد ” با ٢.٩- درصد و “روغن مایع” با ٢.٤- درصد بوده است.

در مهر ماه ١٤٠١ تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور به شرح زیر است:

نان و غلات

در این گروه، اقلام ” رشته آش ” با ٤,٥ درصد و ” شیرینی خشک ” با ١.٨ درصد و ” برنج خارجی” با ١.٢ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها

در این گروه، اقلام ” مرغ ماشینی ” با ٨,٢ درصد ،” ماهی قزل آلا ” با ٣.١ درصد و ” گوشت گاو یا گوساله” و ” گوشت گوسفند” با ١.٤ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” تخم مرغ ماشینی ” با ٨,٣ درصد و ” شیر خشک” با ٤.٠ درصد است و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” روغن نباتی جامد ” با ٢.٩- درصد و “روغن مایع” با ٢.٤- درصد بوده است.

ميوه و خشكبار

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” هندوانه ” با ١٤,١ درصد و” خربزه ” با ١٣.٢ درصد است. همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” انار ” با ١١- درصد است.

سبزيجات و حبوبات

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به ” خیار ” با ٤,٦ درصد، ” فلفل دلمه ای” و ” کدو سبز” با ٤.٠ درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به “هویج فرنگی ” با ٩.٣- درصد و ” بادمجان” با ٢.٤- درصد است.

قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به “نوشابه گازدار ” با ٣,٦ درصد و ” سس مایونز ” با ٢.٠ درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به ” قند ” با ٠.٧- درصد است.