دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

حباب سکه 2.5 میلیون تومان شد/

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اعلام اینکه حباب سکه به 2.5 میلیون تومان رسیده است، گفت: برنامه ارائه طلای آب شده بخش خصصوی به بانک مرکزی و تحویل سکه، علاوه بر اینکه در کاهش حباب قیمت ها تاثیرگذار خواهد بود، در حفظ ذخایر طلا بانک مرکزی نیز موثر است.

این روزها خبرهایی از ورود بخش خصوصی به ضرب و عرضه سکه با نظارت بانک مرکزی و همچنین عرضه گواهی سکه بهار آزادی به منظور کنترل وضعیت بازار سکه و طلا و تعادل بازار به گوش می رسد.

در همین راستا رئیس کل بانک مرکزی از عرضه گواهی سکه بانک مرکزی از هفته آینده خبر داد. علی صالح آبادی گفت: این اوراق معاف از مالیات بوده و با سررسید ۶ ماهه، در بورس منتشر خواهد شد.

قیمت تسویه اوراق سکه بهار آزادی، قیمت روز سکه و معاملات ثانویه آن در بورس امکان پذیر است. پس این اوراق، ابزار جدیدی است که می تواند به اشخاص حقیقی به فروش برسد و به تعادل بازار کمک کند.

وی همچنین از ورود بخش خصوصی به ضرب و عرضه سکه با نظارت بانک مرکزی خبر داد و گفت: برنامه ریزی شده است تا طلای آب شده در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار گیرد که به سکه تبدیل و روانه بازار شود.

اما نظر کارشناسان درباره این راهکار چیست؟ محمد کشتی آرای، نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با «ایران اقتصادی» یادآور شد: از آنجا که اوراق سپرده سکه، یک سازوکار بورسی است؛ بنابراین چنین معاملات و کارهای اقتصادی در حوزه گروه خاصی است که نگاهشان با نگاه سنتی بازار فرق می کند.

وی ادامه داد: بنابراین فعلا نمی تواند در بازار فیزیکی طلا و سکه تاثیری داشته باشد.

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره ورود بخش خصوصی به ضرب و عرضه سکه با نظارت بانک مرکزی نیز گفت: این روزها حباب سکه بشدت افزایش یافته و علت آن هم عدم تعادل عرضه و تقاضاست.

وی افزود: در حال حاضر تقاضا برای سکه در بازار دیده می شود ولی عرضه وجود دارد که این موضوع خود باعث عدم تعادل در بازار می شود و تبعات خاص خودش را دارد. اما اتفاقی که حالا دارد می افتد بسیار مناسب است؛ هر چند نمی توان منتظر بود که بسرعت در بازار تاثیرگذار باشد.

کشتی آرای در ادامه گفت: رئیس کل بانک مرکزی از ورود بخش خصوصی به ضرب و عرضه سکه خبر داده و البته قرار است سازوکارش تعریف شود. ولی فکر می کنم تا تعریف این کار انجام و سازوکارش مشخص شود، کمی زمان می برد.

این فعال حوزه طلا یادآور شد: آنچه مسلم است وقتی این کار انجام شود اثر مثبتی بر کاهش حباب سکه خواهد داشت. حباب سکه در حال حاضر به بیش از 2.5 میلیون تومان رسیده که دلیل آن هم عدم تعادل بین عرضه و تقاضاست.

وی افزود: به هر حال این اتفاق بسیار خوبی است چون سال ها بود فعالان صنفی تقاضایشان همین بود. تنها ارگان واگذارکننده سکه در ایران، بانک مرکزی است.

بانک مرکزی به درست، نمی خواهد ذخایر طلایش را کاهش دهد و آن را به بیرون عرضه کند؛ بنابراین فعالان صنف که دارای طلای آب شده یا شمش طلا هستند می توانند آن را به بانک مرکزی بدهند و در ازای آن سکه دریافت کنند.

این اتفاق بسیار خوبی است و تاثیر مثبتی هم در آینده در بازار خواهد گذاشت، ولی در کوتاه مدت فکر نمی کنم هیچ اثری در روزهای آینده شاهد باشیم چرا که باید سازوکارش تعریف شده و کار، عملیاتی شود.

کشتی آرای همچنین با اشاره به افزایش قیمت ارز گفت: در حال حاضر قیمت ارز افزایش پیدا کرده و از آنجا که قیمت طلا و سکه متاثر از دوعامل قیمت جهانی طلا و قیمت ارز آزاد محاسبه می شود، باید به این دو موضوع توجه داشت.

همچنین تغییرات قیمتی طلای جهانی بسیار کم است و حتی کاهش قیمت را شاهد هستیم، ولی موضوعی که بانک مرکزی باید مورد توجه قرار دهد در خصوص کنترل قیمت ارز است، چرا که این امر این می تواند تاثیر مثبتی در کاهش قیمت طلا و سکه داشته باشد.