سه‌شنبه؛ 01 فروردین 1402

معاون فنی گمرک ایران با اعلام اینکه بیش از ۱۳ میلیون تن کالای اساسی به ارزش حدود ۱۰ میلیارد دلار از طریق گمرکات وارد کشور شده است، گفت: گندم ترخیص شده از طریق گمرکات نیز به 2 میلیون و 800 هزار تن رسید.

به گزارش “ایران اقتصادی“، فرود عسگری با اعلام اینکه گمرک ایران با هدف کاهش هزینه های ترخیص و با استفاده از ظرفیت های قانون امور گمرکی تسهیلاتی را برای ترخیص تمامی کالاهای وارداتی به ویژه کالاهای اساسی در نظر گرفت و به گمرکات کشور ابلاغ کرد، از ترخیص بیش از 13 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات خبر داد.

عسگری با اشاره به تسهیلات ابلاغی گمرک به گمرکات کشور اظهار داشت: در همین راستا با استفاده از ظرفیت ماده ۴۲ قانون امور گمرکی برای موارد اضطراری با تقاضای وزیر دستگاه مربوطه، گمرک کالا را بدون اخذ حقوق ورودی و برای مهلت یک ماهه ترخیص می کند.

وی در خصوص دیگر تسهیلات ارایه شده برای ترخیص کالاهای اساسی، گفت: همچنین با استفاده از قانون امور گمرکی و با اخذ تعهد از ذیحساب دستگاه های ذیربط، گمرک کالاها را بدون اخذ حقوق ورودی تا ۱۵ بهمن ماه برای دستگاه های دولتی ترخیص می کند.

به گفته وی، تاکنون دو شرکت مهم واردکننده کالاهای اساسی، شرکت پشتیبانی و امور دام کشور و شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران از این تسهیلات استفاده کرده اند، به طوری که تاکنون بیش از ۱۳ میلیون تن کالای اساسی به ارزش حدود ۱۰ میلیارد دلار وارد کشور شده است.

معاون گمرک در خصوص اقلام عمده کالاهای اساسی وارد شده به کشور در بین ۲۵ قلم کالای اساسی گفت: در این مدت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزارتن ذرت دامی، بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم، یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن دانه های روغنی و ۷۵۰ هزار تن روغن خوراکی وارد کشور شده است.

وی گفت: با توجه به اهمیت تسریع در ترخیص کالاهای وارداتی به کشور به ویژه کالاهای اساسی، گمرک ایران با بسیج همه امکانات خصوصا در گمرک بندر امام خمینی (ره) به صورت شبانه روزی تا خروج آخرین کامیونی که محموله هایش به گمرک مربوطه اظهار شده، نسبت به ترخیص این کالاها اقدام می کند.

وی ابراز امیدواری کرد: وزارت جهاد کشاورزی بتواند با استفاده از ظرفیت ها و تسهیلاتی که گمرک ایران فراهم کرده است با همکاری سایر سازمان ها از جمله استاندارد، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قرنطینه، سازمان بنادر و دریانوردی و دیگر سازمان های مرتبط نسبت به ترخیص هر چه سریعتر محموله های موجود اقدام کند.